Müsabaka öncesinde yapılan akupunktur uygulamasının sporcuların durumluluk kaygı düzeylerine etkisi
The effect of acupuncture application before the competition on the sportmens state anxiety levels
  1. Tez No: 225566
  2. Yazar: BİLGEHAN BAYDİL
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEHMET SEZEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu arastırmaya, Gazi Üniversitesi Kastamonu Beden Egitimi ve Spor Yüksekokulu'nda okuyan, yasları 20-25 arasındaki, Kastamonu Folklor Gençlik Spor Kulübü Dernegi'nden lisanslı, elit seviyedeki 20 bayan halkoyuncu denek olarak katılmıstır. Bu çalısmanın amacı; akupunktur uygulamasının sporcuların durumluluk kaygı düzeyleri üzerine etkilerini ortaya koyarak, spor literatürüne katkıda bulunmaktır. Arastırmamızda, kontrol grubu ölçümlerine göre; birinci yarısma öncesi alınan ilk ölçüm kaygı degerleri 39.50 ± 11.08 iken, ikinci yarısma öncesi alınan son ölçümde 38.10 ± 9.71 olarak tespit edilmistir. Kontrol grubunun ilk ve son ölçüm degerleri incelendiginde %3.54'lük bir azalma görülmektedir. Ancak çıkan bu sonuç istatistiksel açıdan anlamsız bulunmustur. Deney grubu üzerinde yapılan ölçümlerde ise ilk ölçümde 44.00 ± 11.98 olarak belirlenen kaygı degerlerinin, akupunktur tedavisi sonrasında yapılan son ölçümde 30.40 ± 4.69 seviyesine kadar geriledigi gözlenmistir. % 30,90 oranındaki bu büyük azalmanın aynı zamanda istatistiksel açıdan da anlamlı oldugu belirlenmistir (p < .01). Kontrol ve deney grupları arasında yapılan karsılastırmalarda, ilk ölçümlerdeki % 11.39'luk istatistiksel açıdan anlamsız farkın, son ölçümde % 20.20 düzeyine çıktıgı tespit edilmis ve son ölçümdeki bu sonuçunda istatistiksel olarak anlamlı oldugu belirlenmistir (p < .05). Bütün bu istatistiksel degerlendirmelere ve gözlemlere dayanarak, akupunktur uygulamasının sporcuların durumluluk kaygı düzeyleri üzerinde olumlu bir etkisinin oldugunu söylemek mümkündür.
Özet (Çeviri)
This experiment takes Gazi University Kastamonu Physical Education and Sports College students who took education in Kastamonu Folklore Younger generation sports club and whose ages changing between 20-25, 20 elite female folk dancers as the subject of its study. The aim of this study is to add a new information to the sports literature by examining the impact of acupuncture application on the sportmen?s state anxiety levels In this study it is established that the measurements of anxiety levels before the first race are 39.50 ± 11.08 while the last measurements of the second are 38.10 ± 9.71 (according to control groups). When who compare these results between the first and the last measurements levels, we see that there is % 3,54 decrease in the rates. However, this result is considered to be unimportant (valueless, of no great importance). On the other hand, the measurements made on the experiment group shows the first anxiety levels to be 44.00 ± 11.98, while these levels turns out to be 30.40 ± 4.69 after acupuncture treatment, which means great decrease in the levels. It is stated that this % 30.90 decrease is important statistically as well (p< .01). The comparisons made between control and experiment groups indicate that the statistically slight difference of the first measurements which is % 11.39, is observed to increase to % 20.20 in the last measurement and this result is regarded as noticable statistically (p< .05). Depending on all of these statistic evaluations and observations it is possible to say that acupuncture application has a positive effect on the sportmen?s state anxiety levels.