Kemik içi defektlerin tedavisinde trombositten zengin plazma uygulama sonuçlarının karşılaştırılması
Evaluation of platelet rich plasma application results at the treatment of intrabony defects
- Tez No: 225567
- Danışmanlar: PROF.DR. EMEL ÖKTE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Son yıllarda yapılan çalısmalarda, hastanın kendi kanından otojen olarak hazırlanan, TZP'nin, içerdigi çesitli büyüme faktörleri nedeniyle, yara iyilesmesini hızlandırma ve rejenerasyonu artırma potansiyeline sahip olabilecegi belirtilmektedir. Çalısmamızın amacı, insan periodontal kemik içi defektlerinde, her bireyde hem test, hem de kontrol grubu yer alacak sekilde, b-TCP kemik greftini TZP ile beraber ve tek basına uygulayarak, 6 aylık iyilesme dönemi sonrasında klinik ve radyografik olarak degerlendirmek olmustur. Ondört kronik periodontitisli hastada bulunan, kırküç 3- duvarlı kemik içi defekt rastgele seçimle TZP/b-TCP karısımı (n:27) veya sadece b- TCP (n:16) uygulanarak tedavi edilmistir. Klinik ve radyografik degerlendirmeler, tedavi öncesi ve tedaviden 6 ay sonra, PI, GI, CD, KAS, DEÇ ve SK ölçümleri, ve radyografik olarak da, standardize dijital radyografilerde, radyografik kemik içi defekt derinligi (RKDD) ölçümleri ile elde edilmistir. Baslangıç klinik ve radyografik parametreler, test ve kontrol grupları arasında karsılastırıldıgında, gruplar arası istatistiksel anlamlı fark izlenmemistir. Tedavi öncesi ve sonrası 6.aya ait grup içi degerlendirmelerde ise, klinik ve radyografik parametrelerde, her 2 grupta da, tedavi öncesine göre istatistiksel anlamlı azalmalar oldugu gözlenmistir. TZP/b-TCP kombinasyonu ile 0,47 mm daha fazla atasman kazancı ve radyografik defekt derinliginde 0,18 mm daha fazla azalma ile, 0,22 mm daha az diseti çekilmesi gözlemlenmistir. Ancak, klinik ve radyografik incelemeler yönünden gruplar birbirleriyle karsılastırıldıgında, gruplar arasında tedavi sonrası 6. ayda istatistiksel olarak anlamlı fark bulunamamıstır. Çalısmamızın sonuçları, kronik periodontitis hastalarındaki 3-duvarlı kemik içi defektlerin tedavisinde, hem TZP/b-TCP, hem de b- TCP uygulamalarının benzer sekilde etkili oldugunu göstermistir.
Özet (Çeviri)
In recent studies, it is pointed out that ?Platelet-rich Plasma (PRP)?, which is derived autogenously from the own blood of the patient, might have the potential to increase regeneration and accelerate the healing of the wound, due to the various growing factors it consists. Aim of our study is to evaluate, clinically and radiographically, the efficiency of PRP through application of b-TCP bone graft alone and in combination with PRP, by the end of the 6 months of healing period, in the treatment of periodontal intrabony defects. Forty-three 3-walled intrabony defects of fourteen patients with chronic periodontitis, were treated by PRP/b-TCP combination (n:27) or b-TCP alone (n:16). Clinical evaluation is obtained by measurements of PI, GI, PD, CAL, GR and BOP parameters recorded and radiographic evaluation was obtained by radiographic intrabony defect depth (RIDD) measurements of standardized digital radiographs of each site, before and 6 months after the treatment. When the parameters were compared between groups, no statistically significant difference was found. However, statistically significant reductions were observed in the intragroup evaluations. According to these data, with PRP/ b-TCP combination, 0,47 mm more attachment gain, 0,18 mm more RIDD reduction and 0,22 mm less GR were observed, compared to b-TCP group. However, when the groups were compared with each other, no statistically significant difference was found. In conclusion, the result of our study indicates that, after 6 months of healing period, application of PRP/ b-TCP and b-TCP alone are equally effective, in the treatment of 3-walled periodontal intrabony defects.