NREM parasomni hastalarında uykunun makroyapısının ve mikroyapısının değerlendirilmesi
The evaluation of macrostructure and microstructure of sleep in patients with NREM parasomnias
  1. Tez No: 347576
  2. Yazar: DAMLA KIZILTAN ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ÖZTURA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: Bu çalışmada NREM parasomni hastalarında uykunun makroyapısal ve mikroyapısal değişikliklerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Mikroyapısal değerlendirmeler siklik alternan patern (cyclic alternating pattern: CAP) parametreleri baz alınarak gerçekleştirilmiştir. Materyal ve metod: Bu çalışmaya 37 NREM parasomni hastası ve 20 sağlıklı olgu (kontrol grubu) alındı. Bütün olgulara tüm gece video EEG- polisomnografi kayıtlaması yapıldı. EEG ve polisomnografi kayıtlarının ilk değerlendirilmesi sonrasında; epilepsi, narkolepsi, bruksizm, obstruktif uyku apne sendromu ya da periyodik bacak hareketleri ile uyumlu bulgular saptanan olgular çalışmadan çıkarıldı. Sonuç olarak 25 NREM parasomni hastası ve 18 sağlıklı olgunun makroyapısal ve mikroyapısal uyku parametreleri karşılaştırıldı. Hasta grup polisomnografik kayıt sırasında atak kayıtlanan hasta grubu ve atak kayıtlanmayan hasta grubu olarak ikiye ayrıldı. Bu iki grubun uyku yapısı ile ilgili verileri karşılaştırıldı. Bulgular: Polisomnografik parametrelerde; parasomni grubunda kontrol grubuna göre NREM I oranı daha düşük, NREM III latansı daha kısaydı. Bu bulgular istatistiksel olarak anlamlıydı. İki grup arasında CAP oranları açısından istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmadı. Ortalama faz A1 süresi parasomni grubunda kontrol grubuna göre istatistiksel olarak daha uzundu. Parasomni hasta grubunda, atak kayıtlanan hastalarla atak kayıtlanmayan hastaların polisomnografi ve CAP sonuçları her iki grup arasında ve kontrol grubu ile karşılaştırıldı. Polisomnografik parametrelerde bu iki grup arasında anlamlı farklılık yoktu. CAP parametrelerinde ise atak kayıtlanan grupta CAP dizi sayısı atak kayıtlanmayan gruba göre istatistiksel olarak daha yüksekti. Bu iki grup kontrol grubu ile karşılaştırıldığında NREM I oranı en düşük atak kayıtlanan parasomni hastalarında en yüksek kontrol grubunda saptandı. Her iki hasta grubunun faz A1 süresi kontrol grubuna göre istatistiksel olarak daha uzundu. Sonuç: NREM parasomni hastalarında kontrol olgularına göre uykunun makroyapısal parametrelerinden NREM I oranı daha düşük, NREM III latansı daha kısaydı. Mikroyapısal parametrelerinden ortalama faz A1 süresi NREM parasomni hastalarında kontrollere göre daha uzundu. NREM parasomni hastalarında atak kayıtlanan hastalarda CAP dizi atak sayısı kayıtlanmayanlara göre daha yüksekti.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to determine macrostructural and microstructural changes of sleep in NREM parasomnia patients. Microstructural evaluation was based on cyclic alternating pattern (CAP) parameters. Method: In this study, 37 NREM parasomnia patients and 20 healthy control subjects were included. All subjects were evaluated with full-night video EEG-polysomnography. After evaluation of EEG and polysomnography records, subjects diagnosed as epilepsy, narcolepsy, bruxism, obstructive sleep apnea syndrome or periodic leg movements were excluded from the study. Finally, findings of 25 patients and 18 control subjects were compared in terms of macrostructural and microstructural sleep parameters. Patients were subdivided into two groups according to polysomnographically recorded attacks, and findings about sleep structure were compared between these groups. Results: When polysomnographic parameters compared between two groups, NREM I rate was lower, and NREM III latency was shorter in the patient group than controls. These findings were statistically significant. There was no difference at CAP rates between two groups. Mean duration of phase A1 was longer in parasomnia patients than controls. Polysomnographic and CAP parameters were compered between NREM parasomnia patients with and without recorded attack. Two groups of patient and control group were compared with each other. There was no difference in polysomnographic parameters between two groups of patients. But, number of CAP sequences was statistically higher in patients with recorded attack than not recorded. When these three groups were compared; NREM I rate was lowest in attack recorded parasomnia patienst, highest in control subjects. Phase A1 duration was statistically longer in both of patient groups than control subjects. Conclusion: When the macrostructural parameters were compared, NREM III latency was shorter and NREM I rate was lower in NREM parasomnia patients than control subjects. Microstructurally, mean phase A1 duration was longer in NREM parasomnia patients than control subjects. Number of CAP sequences was higher in NREM parasomnias patients with recorded attack than not recorded.