Düşme hikayesi olan ve olmayan 65 yaş ve üzerindeki bireylerin Bilgisayarlı Dinamik Posturografi ve Berg Denge Skalası bulgularının karşılaştırılması
Comparison of computerized dynamic posturography and Berg Balance Scale findings in fallers and non-fallers aged over 65
- Tez No: 225577
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ATAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Denge, pekçok sistemden gelen bilgileri, sinir sisteminin çeşitli seviyelerinde bu bilginin bütünleştirilmesini ve kas-iskelet sisteminin aktivitesini gerektiren kompleks bir yapıdır. Yaşlanmayla, vestibuler, görsel ve proprioseptif sistemlerin fonksiyonu ve beynin, bu sistemlerden gelen uyarıları işlemleme yeteneği bozulur. Spesifik bir patoloji veya yaşlanma nedeniyle postural kontrol sisteminde yetersizlik sonucu meydana gelen düşmeler, yaşlılarda görülen önemli bir problemdir. Yaşlanmayla birlikte duyu, kas kuvveti, reaksiyon zamanı (RZ), vestibuler fonksiyon ve görmede bozukluk sonucu düşme olasılığı artar. Çalışmamızın amacı; düşme hikayesi olan ve olmayan 65 yaş ve üzerindeki bireylerden elde edilen bilgisayarlı dinamik posturografi (BDP) ve Berg denge skalası (BDS) skorlarını karşılaştırmak ayrıca bu bireylerde bazı eser element ve elektrolit düzeylerini karşılaştırmaktır. Düşme hikayesi olan 15 birey (1.Grup) ve düşme hikayesi olmayan 15 bireye (II.Grup) odyo-vestibuler testler yapılmış ve kan eser element ve elektrolit düzeyleri değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Balance is a complex activity requiring input from many sensory systems, integration of this information and musculuskeletal activity. With age, the function of visual, vestibular and proprioseptive systems tends to decline along with the brain?s ability to integrate sensory input from these system. Falling due to a failure in the postural control system because of aging or a specific pathology is a major problem facing of older adults. Impairments in sensation, strenght of a muscle, reaction time (RT), vestibular function and vision occur with aging and increase likelihood of falling. The purpose of this study was to compare Computerized Dynamic Posturography (CDP) scores and Berg Balance Scale (BBS) scores and between fallers and non-fallers aged over 65 and was to compare some trace elements and electrolyte levels these subjects. Audio-vestibular tests were applied and blood trace elements, electrolyte levels were evaluated in 15 subjects fallers (Group I) and 15 subjects non-fallers (Group II).