Gebelikte proflaktik amaçlı kullanılan antibiyotiklerin miktar tayinleri için yöntem geliştirilmesi ve fetus geçişlerinin incelenmesi
Developing an analytical method to quantify and evaluate fetal distribution of antibiotics used for prophylactic purpose in pregnancy
- Tez No: 225579
- Danışmanlar: PROF. DR. SEDEF KIR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Analitik Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 228
Özet
Gebelikte, gebeliğin sonlandırılmasında ve amniyosentez sıvı alımında antibiyotik proflaksisine başvurulmaktadır. Proflaktik amaçla kullanılan kinolon ve sefalosporin gruplarından seçilen antibiyotiklerin maternal ve fetal miktarlarını nicel olarak saptanabilmesi için her grup antibiyotik için ayrı bir yüksek performanslı sıvı kromatografisi yöntemi geliştirilmiştir. Analiz yöntemlerinin geliştirilmesi sırasında analiz süresini en aza indirmek ve ayırıcılığı maksimuma çıkarmak için deneysel planlamalardan yararlanılmıştır. Birden fazla cevabın (alıkonma zamanı ve ayırıcılık) aynı anda değerlendirilebilmesi için toplam isteklilik fonksiyonu kullanılmış ve optimum koşullar cevap yüzey grafikleri çizilerek bulunmuştur. Kinolonlar için optimum koşullar: Zorbax C18 (150 x 4.6 mm, 5µm) kolon, 15 mM sitrat tamponu, pH 3.2, % 9 MeCN, % 5 MeOH, 5 mM TMAB, 1.5 mL/dak akış hızı ve 40 °C kolon sıcaklığı olarak belirlenmiştir. Sefalosporinler için bu koşullar: Xterra C18 (250 x 4.6 mm, 5µm) kolon, 40 mM fosfat tamponu, pH 3.2, % 18 MeOH, 0.85 mL/dak akış hızı ve 32 °C kolon sıcaklığı olarak bulunmuştur. Saptanan koşullar altında yedi adet kinolonun analizi 18 dak, yedi adet sefalosporinin analizi ise 24 dak içinde gerçekleştirilmiştir. Her iki yöntemde de gradient elüsyon uygulanmıştır. Basit ve etkili katı faz tüketme biyolojik numunelerin (plazma, amniyotik sıvı ve kürtaj materyali) hazırlanması için kullanılmıştır. Her grup için geliştirilen yöntemin validasyon çalışmaları sonucunda yöntemlerin doğru, kesin, duyarlı, seçici ve sağlam olduğu ispatlanmıştır. Valide edilen yöntemler ile fetal geçişi bilinmeyen kinolon grubu antibiyotiklerden Moksifloksasin, Levofloksasin ve sefalosporin grubu antibiyotiklerden Sefoperazon, Sefepim ve Sefiksim'in gebelerden elde edilen biyolojik materyallerden analizleri gerçekleştirilmiştir. Seçilen antibiyotiklerin fetus geçişleri aydınlatılmış ve klinik çalışmalar için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Antibiotic prophylaxis in pregnancy has been used during, termination of pregnancy and amniocenteses. An independent HPLC method has been developed to determine the quantity of maternal and fetal amounts of each group of antibiotics selected from quinolones and cephalosporins used for prophylactic aim. Experimental designs have been utilized during development of the method to minimize retention times and maximize resolutions. A total desirability function has been used to evaluate more than one response at a time (retention times and resolutions) and the optimum conditions were found by plotting response surface graphs. The optimum conditions for quinolones is Zorbax C18 (150x4.6 mm, 5 µm i.d.) column, 15 mM citrate buffer, pH 3.2, 9 % MeCN, 5 % MeOH, 5 mM TMAB, 1.5 mL min-1 flow rate and 40 °C column temperature. For cephalosporins is Xterra C18 (250x4.6 mm, 5 µm i.d.) column, 40 mM phosphate buffer, pH 3.2, 18 % MeOH, 0.85 mL/min flow rate and 32 °C column temperature. Under these circumstances analysis of each groups of the seven quinolones and seven cephalosporins completed in 18 min and 24 min, respectively. Gradient elution has been applied in both methods. Simple and efficient solid phase extractions have been applied for the preparation of biological samples (plasma, amniotic fluid and curettage material). Methods were proved to be accurate, precise, sensitive, selective and robust for each group as a consequence of the validation studies of the developed methods. The fetus passage of the antibiotics selected has been clarified by applying the methods validated to biological materials obtained from pregnant women administrated Moxifloxacin and Levofloxacin from quinolones groups antibiotics and Cefoperazon, Cefepim and Cefixime from cephalosporin group antibiotics, and suggestions has been made for clinical studies.