The effects of human resources management practices on job satisfaction. A research on teachers in secondary education
İnsan kaynakları yönetimi uygulamalarının iş tatminine etkileri: Orta öğretim kurumlarındaki öğretmenler üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 597271
  2. Yazar: EMİN BOSTANCIOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İHSAN OĞUZ BAKKALBAŞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Kamu Yönetimi, Education and Training, Public Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi ve Gelişimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu araştırma insan kaynakları yönetimi uygulamalarının orta öğretim kurumlarındaki öğretmenler üzerine etkilerini araştırmak amacıyla yapılmıştır. Betimleyici tarama modeli orta öğretim kurumlarında aktif olarak çalışmakta olan öğretmenlere yönelik bir insan kaynakları yönetimi ve iş tatmini araştırma anketi içermektedir. Araştırma orta öğretim kurumlarında çalışan 274 öğretmene uygulanmıştır. Araştırma sonucunda insan kaynakları uygulamaları ile yaş arasında istatiksel olarak anlamlı bir ilişkinin olmadığı görülmektedir. İnsan kaynakları uygulamalarının etkileriyle aynı kurumda çalışma süresi arasında istatiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmaktadır. Öğretmenler insan kaynakları uygulamalarının doğru bir şekilde uygulandığı okullarda daha uzun süre çalışmaktadırlar.İnsan kaynakları uygulamaları ile iş tatmininin meslekteki kıdeme etkisi arasında anlamlı bir ilişkinin olmadığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to investigate the effects of human resources management practices on job satisfaction of teachers in secondary education institutıons. The descriptive survey model includes a research questionnaire for the human resources management and job satisfaction of teachers who are actively working in secondary education institutions. The research was applied to 274 teachers working in secondary education institutıons. As a result of the research, it is seen that there is no statistically significant connection between human resources practices and age. It has been found that there is a statistically significant relationship between the effects of human resources practices and the length of service in the same institution. Teachers work longer in schools where human resources practices are properly implemented. It appears that there is no significant relationship between human resources practices and the effect of job satisfaction on seniority in the profession.