Başkent üniversitesi öğrencilerinın sabah kahvaltı yapma ve beslenme alışkanlıkları üzerine bir araştırma
A research over having breakfast and nutrition habits of students training at baskent university
  1. Tez No: 225666
  2. Yazar: PIRIL TUNCAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYSEL BAYHAN ÖKTEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Besin Analizleri ve Beslenme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu araştırma, Başkent Üniversitesi'nde eğitim gören 18 ? 24 yaş arası kız öğrencilerin sabah kahvaltısı yapma ve beslenme alışkanlıklarını belirlemek amacıyla yapılmıştırAraştırma Mart-Haziran 2005 tarihinde Başkent Üniversitesi'nde eğitim gören 300 üniversite öğrencisi üzerinde gerçekleştirilmiştir. Veriler SPSS 11,5 ve BEBIS programlarıyla analiz edilmiştir. İstatistiksel analizde tanımlayıcı istatistik, ki-kare veya Fischerin kesin testi, Student t test veya Mann Whitney U testi ile tekrarlı ölçüm varyans analizi veya Friedman testi kullanılmıştırEn çok atlanan öğünün kahvaltı olduğu bulunmuştur. Öğrencilerin %60,7' si düzenli kahvaltı yaparken %39,3'ü hiç kahvaltı yapmamaktadır. Kahvaltı yapan ve yapmayan öğrencilerin BKI'leri sırasıyla; 21,5±1,71 ve 23,9±1,05 kg/m2 dir.
Özet (Çeviri)
In this research it is aimed to analyse having breakfast and nutrition habits of 18-24 years old female students who were being educated in Baskent UniversityResearch was tried out in March-June 2005 on 300 university students educated at Baskent University. Data analysed by using SPSS 11,5 and BEBIS programs. Descriptive statistic, khi-square or Ficsher?s exact test, Student t test or Mann Whitney U test, repeated measures variance analysis or Friedman test are used in statistical analysisBreakfast is the most skipping meal. 60,7% of students are having breakfast regularly and 39,3% are skipping breakfast. BMI of breakfast eaters and skippers are respectively; 21,5±1,71 and 23,9±1,05 kg/m2.