Periferik vestibüler sistem hastalıklarında vestibüler uyarılmış myojenik potansiyeller(VEMP)
Vestibular evoked myogenic potentials (VEMP) in peripheral vestibular disorders
  1. Tez No: 225677
  2. Yazar: NİLÜFER ÖNDAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEBİL GÖKSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Uyarılmış vestibüler myojenik potansiyeller(VEMP) testi periferik vestibüler hastalıkların tanısında kullanılabilecek yeni bir vestibüler test olduğu bildirilmektedir. VEMP'lerin, sakkül ve/veya inferior vestibüler sinir fonksyonunu ortaya koyan klinik bir testtir. Bu çalışmanın amacı, VEMP'lerin, Meniere Hastalığında (MH) ve rekürrent vestibulopatide (RV) tanılarındaki yerini ve bu hastalıklarda sakkül ve inferior vestibüler sinirin hangi oranlarda tutulum gösterdiğini belirlemektir.Kontrol grubu için 21 hastanın 42 kulağı, MH tanısı almış 32 hastanın 45 kulağı ve RV tanılı 35 hastanın 47 kulağı çalışmaya dahil edilmiştir.RV grubunda 11 kulakta (%22)VEMP cevabı alınamamış, 4 kulakta (%8)asimetri oranı yüksek bulunmuş, 15 kulakta(%35) p13 ve/veya n23 latans uzaması,4 kulakta (%8) interaural latanslarda uzama saptanmış ve 13 (%28) kulakta normal VEMP cevabı elde edilmiştir. MH grubunda ise 23 (%51)kulakta VEMP cevabı elde edilememiş, p13 ve /veya n23 latans uzamaları 9 kulakta, interaural latans uzamaları ise 5 kulakta kaydedilmiş ve 8 kulakta normal VEMP cevabı elde edilmiştir.VEMP testi, periferik vestibüler rahatsızlıkları olan hastalarda uygulaması kolay bir tanı testtir. MH hastalarında sakküler hidropsa bağlı patolojik VEMP cevapları gözlenirken, RV grubunda daha çok inferior vestibüler sinir tutulumunu belirtebilecek latans uzamaları gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
It has been suggested that vestibular evoked myogenic potential (VEMP) testing is a new tool used in the diagnosis of the peripheral vestibular disorders. The VEMP testing has been proposed as a clinical test of saccular and/or inferior vestibular nerve functions. The aim in this study was to find out significance of VEMP testing in the diagnosis of Meniere?s disease (MD) and recurrent vestibulopathy (RV) as well as contribution of saccul or/and inferior vestibular nerve in these disorders.Forty-two ears of 21 healthy participants, 45 ears of 32 MD patients and 47 ears of 35 RV patients were included in this study.The VEMP findings in RV patients were; absence of VEMP in 11 ears (22%); prolonged interaural ratio (AR) in 4 ears; prolonged p13 and/or n23 latencies in 15 ears (35%); prolonged interaural latency in 4 ears; and normal VEMP in 13 ears (28%). The VEMP findings in MD were; absence of VEMP in 23 ears (51%); prolonged p13 and/or n23 latencies in 9 ears (20%); prolonged interaural latency in 5 ears (11%); and normal VEMP in 8 ears (18%).VEMP is an easy to perform diagnostic tool that can be used in the diagnosis of peripheral vestibular disorders. Abnormal VEMP responses can be found in MD depending on the presence of saccular hydrops, whereas prolonged latencies are usually seen in RV indicating inferior vestibular nerve involvement.