Ankara genelevinde çalışan seks işçilerinin cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar ve HIV/AIDS korunma yolları konusunda bilgi, tutum ve davranışlarının değerlendirilmesi
The evaluation of knowledge, attitude and practice on the prevention of sexually transmitted infections and HIV/AIDS of commercial sex workers working in ankara brothel
  1. Tez No: 225696
  2. Yazar: PEYMAN ALTAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NUR F. AKSAKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu araştırma, HIV ve CYBE açısından yüksek risk altında olan Ankara genelevinde çalışan kayıtlı seks işçilerinin HIV ve CYBE ve korunma yollarına ilişkin bilgi, tutum ve korunmaya yönelik bilgi, tutum ve davranışlarını saptamak amacıyla yapılmıştır. Araştırma Ankara Genelevinde çalışan 145 kayıtlı seks işçilerinden 122'sinde (%84,0) Ankara Deri ve Tenasül Hastalıkları Dispanserinde gerçekleştirilmiştirAraştırmada seks işçilerinin CYBE ve HIV/AIDS konusunda bilgi, tutum ve davranışlarını değerlendirmek üzere bir anket formu kullanılmıştır. Verilerin istatistiksel değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistikler yanında eğimde ki-kare, ki kare testleri ile Student's t testleri, çözümlenmesinde SPSS 16.0 paket programı kullanılmıştır.Araştırma sonucunda kadınların %44.3'nün 30-39 yaş aralığında bulunduğu, %68.0'inin okuryazar ya da ilkokul mezunu olduğu saptanmıştır. %56.5'nin eş/sevgili/dostunuyla bir kez bile olsa kondom kullandığı, en son müşteriyle yapılan cinsel ilişkide %79.5'unın erkek kondomunu kullandığı ve %96.0'sı ?partnerinin istememesi? nedeniyle kullanmadığı saptanmıştır. Kadın kondomunun hiç kullanılmadığı belirlenmiştir. Kadınların %45.1'nin 6?11 CYBE bilgi sorusunu, %67.2'sinin 5-7 HIV/AIDS bilgi sorusunu bildiği saptanmıştır. CYBE/HIV/AIDS'den korunma konusunda eğitim aldıkları yerler arasında Hastane %53.1 ilk sırada yer almaktadır. Kondom kullanımı 20-29 ve 30-39 yaş grubunda anlamlı şekilde yüksek bulunmuş olup yaşı daha genç olanların kondomu daha fazla kullandıkları görülmektedir. Öğrenim düzeylerine göre CYBE bilgi düzeyleri ile HIV/AIDS bilgi puanları arasında anlamlı bir fark bulunmuş ve eğitim düzeyi arttıkça CYBE ve HIV/AIDS bilgisi bilenlerin sıklığının arttığı belirlenmiştir. CYBE/HIV/AIDS konusunda eğitim/bilgi alınan yerlere göre alınan puan düzeyi arasında anlamlı bir fark saptanmıştır.Seks işçilerine CYBE/HIV/AIDS'den korunmaya yönelik eğitim programlarının yaygın ve sürekli olarak düzenlenmesinin bu konudaki bilgi, tutum ve davranışları olumlu olarak etkileyeceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine knowledge, attitude and practice on the prevention of STIs/HIV/AIDS among registered sex workers being at high risk of STI/HIV/AIDS, working in Ankara brothel. The study has been performed among 122 registered sex workers out of 145 (%84.0) in Ankara Venereal Diseases Dispensary.A questionnaire was used to evaluate knowledge, attitude and practice of sex workers on HIV/AIDS. Descriptive statistics have been used for data evaluation. Chi-square test, chi-square for trends and t-test statistics were performed by SPSS Version 16.0 statistical program.As a result, it has been determined that 44.3 of women is at 30-39 age range, 68.0% is either literate or finished primary school and 56.5% have used condom even once with her spouse/lover/partner. It has been found that 79.5% has used male condom at the sexual relationship with the last client, 96.9% has not used due to partner?s refusal and female condom has not been used. It has been determined that 45.1% of women has answered correctly to 6-11 questions on STIs, 67.2 to 5-11 questions on HIV/AIDS. Hospital at 53.1% is at the first place where to ask education on STI/HIV/AIDS prevention. Condom usage has been found statistically significant among 20-29 and 30-39 age distributions and younger women have been using condoms more frequently than the older ones. There is a significant difference among educational level and STI and HIV/AIDS knowledge points. The more educational level increases the more the frequency of the ones have higher STI and HIV/AIDS knowledge. There is a significant difference between the place where to receive education on STI/HIV/AIDS and knowledge points.It has been considered planning and implementation of frequent and continuous education on the prevention of STIs and HIV/AIDS to sex workers may enhance their knowledge, attitude and practice on STIs and HIV/AIDS.