Multipl Skleroz'lu hastaların günlük yaşam aktivitelerini gerçekleştirme durumunun belirlenmesi
Determining of activities of daily life of patients with Multipl Sclerosis
  1. Tez No: 225698
  2. Yazar: ARZU AKMAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEVİNÇ KUTLUTÜRKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Tanımlayıcı tipteki bu araştırma; Multipl Skleroz'lu (MS) hastaların günlük yaşam aktivitelerini (GYA) gerçekleştirme durumlarının belirlenmesi amacıyla, 17.08.2007-30.04.2008 tarihleri arasında Ankara merkezde bulunan Sağlık Bakanlığı'na bağlı 5 devlet hastanesi ve 2 üniversite hastanesinin nöroloji polikliniklerinde yürütülmüştür. Örneklem büyüklüğü tabakalı örnekleme yöntemi ile belirlenmiş ve 93 MS hastası araştırma kapsamına alınmıştırAraştırmada veriler araştırmacı tarafından literatürden yararlanılarak oluşturulmuş bir anket formu kullanılarak toplanmıştır. Anket formunda hastaların tanıtıcı ve hastalık özelliklerine, son bir ayda yaşadıkları MS belirtilerina ve GYA'ne ilişkin sorulara yer verilmiştir. Elde edilen veriler tanımlayıcı istatistikler, ki-kare, Mann-Withney U ve Kruskall-Wallis H ve korelasyon testleri kullanılarak analiz edilmiştirAraştımada MS'li hastaların hareket, çalışma ve eğlenme, beslenme, boşaltım ve güvenli bir çevre sağlama ve sürdürme alanlarında daha fazla sorun yaşadıkları belirlenmiştir. Yaş, cinsiyet, tanı süresi, prognozu ve sosyal destek alma, son bir ayda yaşanılan sorunlar GYA ile ilişkili bulunmuştur. Hastaların son bir ayda yaşadıkları sorunlara ilişkin toplam puanları arttıkça GYA alt grup ve toplam puanlarının da arttığı belirlenmiştirElde edilen bulgular doğrultusunda; hastaların günlük yaşam aktivitelerini gerçekleştirmede çeşitli sorunlar yaşadıkları belirlenmiş ve hastaların günlük yaşam aktivitelerini gerçekleştirmede desteklenmelerine yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This descriptive study aimed to determine activities of daily life (ADL) of patients with Multiple Sclerosis (MS). The study has been performed at neurolgy outpatient clinics from five state and two university hospitals which were located in Ankara between 17.08.2007 and 30.04.2008. The sample was composed stratified sampling method and total of 93 MS patients were includedData were collected using a questionnaire which was developed by researcher based on the literature. The questionaire consists demographic and disease characteristics as well as the questions about patients? ADL in last month. The data was analysed using descriptive statistics, Chi-square, Mann Withney U, Kruskall-Wallis H anad correlation testsIn this study, MS patients have problem about dimensions of mobilizing, working and playing, eating and drinking, eliminating and maintaining a safe environment. The factor effecting patients?s ADL were age, gender, time since diagnosis, prognosis having social suppot and problems in last month. As patients? total points about problems in last month rise, ADL subgroup and total points risThe results of this stduy showed that patients with MS are faced various problems regarding ADL. Suggestions have been made in order to support patients with MS about performing ADL.