Sıçan midesinde yaşa bağlı değişimlerin ışık ve elektron mikroskobik olarak değerlendirilmesi
Light and electron microscobic changes in aging rat stomach
- Tez No: 225702
- Danışmanlar: PROF. DR. M. TAHİR HATİPOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Çalışmamızda midede yaşa koşut yapısal değişimlerin ışık ve elektron mikroskop düzeyinde incelenmesi gereğiyle 1 günlük, 22 günlük, 10 haftalık ve 22 aylık olarak 4 farklı yaş grubunda toplam 24 sıçan ile çalıştık. PCNA ve kaspaz-9 işaretleyicileri ile immunohistokimyasal incelemelerin yanısıra, Alsian mavisi-PAS özel boyamasını kullandıkYaptığımız özel boyamada; 1 günlük grupta mide dokusunun gelişkin yapıda olmadığını, 22 günlük grupta ise mide çukurcukları ve mide bezlerinin erişkin yapıda olduğunu gösterdik. 22 aylık grupta yaşa koşut olarak bezlerde hücresel ayırımın kaybolduğunu gözlemledik. Yer yer yozlaşmış alanların varlığını tespit ettikPCNA antikoru ile yaptığımız immunohistokimyasal boyamada; hücre çoğalmasının gelişmekte olan midede artmakla birlikte, yaşlanmaya koşut istatistiksel anlamlı bir değişiklik göstermediğini belirledikİlerleyen yaş grupları apopitozis açısından değerlendirildiğinde; kaspaz-9 immunoreaktivitesinin yaşlanmaya koşut arttığını gözlemledikYapılan elektron mikroskobik incelemelerde; 1 günlük grupta yüzey epitel hücrelerinin tam olarak düzgün bir sıra oluşturamadığını, paryetal hücrelerde tübüloveziküler yapıların tam olarak oluşmadığını ve mitokondriyonların fötal mitokondriyon yapısı sergilediğini belirledik. 22 günlük grupta yüzey epitelinin gelişimini henüz tamamlamadığını, paryetal hücrelerde ise tübüloveziküler yapılar ve intrasellular kanalcıkların şekillenmiş, mitokondriyonlar özgün yapıda ve çok sayıda olduğunu gözlemledik. 22 aylık grupta yüzey epitel hücrelerinde granüllü endoplazmik retikulum tubuluslarının yaşlanmaya koşut genişlediğini belirledik. Paryetal hücrelerde de dejeneratif değişiklikler gözlemledik.
Özet (Çeviri)
In our study, to examine the functional and structural changes in aging stomach, we used 24 rats of 4 different age groups that are 1 day, 22 days, 10 weeks ans 22 months old. Besides immunohistochemical observations with PCNA and caspase-9 markers, we also used a special staining method; Alcian blue-PASIn our special staining, we observed that gastric mucosa was immature in 1 day old rats, while gastric pits and gastric glands in 22 days old rats were mature. In 22 months old group we were not able to distinguish cells in gastric glands due to aging. There were also corrupted areas in some regionsIn our immunohistochemical observations with PCNA marker, we determined that proliferation increases in developing stomach, while the difference between number of proliferating cells in 10 weeks and 22 months old groups were not statistically significantWe also examined caspase-9 immunoreactivity in aging rats and concluded that apoptosis increases with advancing age in gastric glandsIn our electron microscopic observations, epithelial cells were not able to form into a regular line and tubulovesicular structures of parietal cells were immature in 1 day old group, where mitochondrions were also observed in fetal structure. In 22 days old group surface epithelial cells were not observed in their mature structure, while tubulovesicular structures in parietal cells were mature with intracellular canaliculi and mitochondrions were in their regular structure. In 22 days old group surface epithelial cells were watched with their enlarged granular endoplasmic reticulum tubules. There were also degenerative changes in parietal cells.