Genista sandrasica hartwig & strid bitkisinin genistein ve daidzein yönünden değerlendirilmesi
Determination of genistein and daidzein in genista sandrasica
- Tez No: 225703
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA TOSUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fitoterapi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmada Türkiye için endemik olan Genista sandrasica bitkisinde HPLC yöntemi ile genistein ve daidzein miktar tayini yapılmıştır.Yaptığımız çalışmada serbest genistein miktarı % 0.013 serbest ve heterozit halindeki genisteinin toplam miktarı ise % 0.582 olarak bulunmuştur. Serbest ve total daidzein miktarı sırasıyla % 0.068 ve % 0.113 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, Genista sandrasica, endemic plant in Turkey, was analysed for its total and free genistein and daidzein content by using HPLC method.The total and free genistein amount was found in Genista sandrasica as % 0.582 and % 0.013 respectively. Total and free daidzein content of the aerial parts of Genista sandrasica was found to be % 0.113 and % 0.068.