Yüzücülerde antrenman sonucunda oluşan dehidrasyonun kan parametreleri üzerine etkisinin araştırılması
Searching some blood parametres for indication of dehydrationfollowing training in swimmers
  1. Tez No: 225705
  2. Yazar: DENİZ ÖCAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KEMAL FİLİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmanın amacı, yüzücülerdeki antrenman sonrası sıvı kaybına bağılı ağırlık değişiminin kandaki, Na, K ve Cl düzeylerine etkisini saptamaktır.Çalışmaya Ankara İli'nde hala yüzme antrenmanların sürdürmekte olan gönüllü 31(9 kız, 22 erkek)yüzücü katılmıştır. Katılımcıların yaşları 13-16 (yaş ortalamaları 14,38±1,08 yıl erkek=14,40±1,44 yıl ve kız=14,33±1 yıl), boy uzunlukları 166,00±6,61 cm (erkek=166,66±6,61 cm ve kız=160,95±4,82 cm), spor yaşları 6,41±1,31 yıl (erkek=6,36±1,43 yıl ve kız=6,55±1,01 yıl) olarak ölçülmüştür. Havuz ısısı 230C, nemlilik %97 olarak ayarlanmıştır. Katılımcıların antrenman öncesi ve sonrası vücut ağırlıkları (VA) (Kız=A.Ö:48,96±5,79 kg, A.S:47,33±5,51 kg, Erkek=A.Ö:59,30±5,89 kg,A.S:57,43±5,79 kg), kan sodyum (Na) (Kız=A.Ö:142,77±1,64 mmol/L, A.S:140,88±2,14 kg, Erkek=A.Ö:143,40±1,91 mmol/L, A.S:141,66±2,10 mmol/L), kan potasyum (K) (Kız=A.Ö:4,77±0,21 mmol/L, A.S:4,87±0,21 mmol/L, Erkek=A.Ö:4,71±0,2 mmol/L, A.S:4,80±0,17 mmol/L), kan klor (Cl) (Kız=A.Ö:108±1,22 mmol/L, A.S:106,22±1,09 mmol/L, Erkek=A.Ö:105,72±2,31 mmol/L, A.S:103,90±2,61 mmol/L) ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study aims to identify the level of changes in blood Na, K and Cl due to dehydration after training in swimmers31 swimmers (9 female, 22 male) which are training in Ankara City participated in this study. The ages of the subjects vary between ages 13-16, their age average is 14,88±1,08 years(male=14,40±1,44 years and female=14,33±1 years), their height vary between 165±6,61 cm (male=166,66±6,61 cm ve female=160,95±4,82 cm) and their total training time is 6,41±1,31 years (male=6,36±1,43 years and female=6,55±1,01 years). The pool temperature is fixed to 230C and the humidity to 97%. The pro and post training analyses of the subjects yielded the following results: Body weight (BW) (female=B.T:48,96±5,79 kg, A.T:47,33±5,51 kg, male=B.T:59,30±5,89 kg, A.T:57,43±5,79 kg), blood sodium (NA)( female= B.T:142,77±1,64 mmol/L, A.T:140,88±2,14 kg, male=B.T:143,40±1,91 mmol/L, A.T:141,66±2,10 mmol/L), blood potassium (K) (Female=B.T:4,77±0,21 mmol/L, A.T:4,87±0,21 mmol/L, male=B.T:4,71±0,2 mmol/L, A.T:4,80±0,17 mmol/L), blood chloride (Cl) (female=B.T:108±1,22 mmol/L, A.T:106,22±1,09 mmol/L, male=B.T:105,72±2,31 mmol/L, A.T:103,90±2,61 mmol/L).