Anaerobik güç ve bacak hacminin yüzme egzersizi sonrası oluşan kas hasarına etkisinin incelenmesi
Investigating the effects of anaerobic power and leg volume on muscle damage occurred after swimming exercise
  1. Tez No: 462753
  2. Yazar: KENAN IŞILDAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT TAŞ, YRD. DOÇ. DR. ALİ ÖZKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Amaç: Anaerobik güç ve bacak hacminin yüzme egzersizi sonrası oluşan kas hasarına etkisinin incelenmesidir. Gereç ve Yöntem: Araştırmaya Antalya İl'inde Yüzme branşı ile uğraşan lisanslı 15-17 yaş arası 12 erkek sporcu“Gönüllü Olur Formu”doldurarak çalışmaya katıldı. Sporcuların anaerobik performanslarını belirlemek amacıyla Wingate anaerobik güç testi (WAnT), bacak hacmini (BH) belirlemek için Frustum yöntemi uygulanmıştır. Bu yöntem belirlendikten sonra doğrusal regresyon formülü kullanılmıştır. Bu formülün tanımlayıcılık katsayısı R2= ,95 ve kestirim standart hatası ,056'dır. Araştırmada yüzme egzersizi öncesi, sonrası ve egzersizden 24, 48, 72 saat sonra olmak üzere 5 defa kan örnekleri alınmıştır. Yüzücülerde kas hasarını belirleyebilmek için TOTAL CK, CK-MB, TROPONİN ve MYOGLOBİN kan parametreleri SIEMENS ADVIA CENTAUR XP isimli biyokimya cihazı ile analiz edilmiştir. Verilerin analizi için SPSS 20,0 istatistik programı kullanıldı. Verilerin normal dağılımları için“Shapiro-Wilk Testi”yapıldı. İstatistiksel analizde minimum ve maksimum değer, aritmetik ortalama, standart sapma değerleri hesaplandı. Anaerobik güç ve bacak hacminin kas hasarı ile olan ilişkisinde normal dağılım gösteren verilere“Pearson”, normal dağılım göstermeyenlere ise“Spearman”Korelasyon analizi kullanıldı. Kas hasarı ölçüm zamanlarının karşılaştırılması için tekrarlayan ölçümlerde çok yönlü varyans analizi uygulandı. Veriler“0,05”anlamlılık düzeyine göre değerlendirildi. Bulgular: Yüzücülerdeki sağ bacak hacmi (SABH) ile Anaerobik Güç (AG), sol bacak hacmi (SOBH) ile AG, toplam bacak hacmi (TOBH) ile AG değerlerine bakıldığında zirve güç (W/kg) (r=,713; p0,05). Araştırmaya dâhil olan sporcuların Myoglobin değerleri de TOTAL CK ve CK-MB değerlerinde olduğu gibi yüklenmeden hemen sonra ve yüklenmeden 24 saat sonra anlamlı bir şekilde artış gösterdiği tespit edilmiştir (p0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: The aim is to investigate the effects of anaerobic power and leg volume on muscle damage occured after swimming exercise. Materials and Methods: 12 male athletes between the ages of 15-17 who are engaged in swimming in Antalya Province actively participated in the study by completing the“Informed Consent Form”. The Wingate anaerobic power test (WAnT) was used to determine the anaerobic performance of subjects, and the Frustum method was used to determine the subject's leg volume (BH). A linear regression formula was used after this method was identified. The descriptiveness coefficient for this formula is R2 =, 95 and the predictive standard error is , 056. In this study blood samples were taken 5 times before-after, 24, 48, 72 hours after swimming exercise. TOTAL CK, CK-MB, TROPONIN and MYOGLOBIN blood parameters were analyzed with SIEMENS ADVIA CENTAUR XP biochemistry device to determine the muscle damage in the swimming. SPSS 20.0 statistical program was used for analysis of data. The“Shapiro-Wilk Test”was performed for the test of normality. In statistical analysis, minimum and maximum values, mean, standard deviation values were calculated. Correlation analysis was used for“Pearson”for normal distribution and“Spearman”for non-normal distribution in relation to anaerobic power and leg volume with muscle damage. Repeated-Measures ANOVA was performed to compare the muscle injury measurement times. The data were evaluated according to the level of“0,05”significance. Findings: When examining the RLV and AP, LLV and AP, TLH and AP, peak torque (W/kg) (r= ,713; p0,05).