Mycobacterium tuberculosis besiyerinin modifikasyon çalışması
Modification studies of mediums used for the growth of mycobacterium tuberculosis.
  1. Tez No: 225726
  2. Yazar: ŞEFİKA İPEK ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UFUK ABBASOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Tüberküloz, Mycobacterium tuberculosis'in neden olduğu, en çok morbidite ve mortaliteye yol açan bir hastalıktır. Dünyada yaklaşık iki milyar kişi enfektedir. Yılda dokuz milyon kişinin hastalığa yakalandığı ve iki milyon kişinin öldüğü bilinmektedir.M. tuberculosis yavaş üreyen bir bakteri olduğundan, tanıda kullanılan klasik kültür yöntemlerine dayanan izolasyon çalışmaları 1-2 ay sürebilmektedir. Bu çalışmada; besiyerlerinin formülasyonu araştırmalarında kolay temin edilebilen maddeler ve düşük maliyet ön plana alınarak besiyeri modifikasyonları denenmiştir.Çalışmamızda elmalı, bezelyeli, havuçlu ve patatesli, dört Modifiye besiyeri oluşturuldu. Bu besiyerlerine ve Lowenstein Jensen besiyerine M. tuberculosis H37Rv ve bir izolat suş ekimleri yapıldı. Üçer günde bir üreme incelendi. Bu besiyerlerinin hepsinde Mycobacterium'un başarılı izolasyonu yapıldı. Tüm besiyerlerinde 9 günde üreme oldu, patatesli besiyerinde üreme daha yoğundu.Kullanılmakta olan besiyerlerine alternatif oluşturabilecek bu yeni Modifiye besiyerlerinin dikkat çekecek özellikleri kısa sürede ve seçilebilir kolonilerin oluşması aynı zamanda da düşük maliyetli olmalarıdır.
Özet (Çeviri)
Modification Studies of Mediums used for the growth of Mycobacterium tuberculosis.Tuberculosis is a disease caused by Mycobacterium tuberculosis that causes high morbidity and mortality. Approximately 2 billion people in the world is infected. Yearly, 9 million people get the disease and 2 million people die from this disease.Because M. tuberculosis is a slow growing bacteria, isolation of the bacteria by the diagnostic methods that use classical mediums needs 1-2 months. In this study, modifications of medium were tested using supplies easily provided with low cost.Four modified medium were prepared with apple, pea, carrot and potatoes. M. tuberculosis H37Rv and one isolate were inoculated in these four mediums and Lowenstein Jensen medium. Growth was observed in every three days. M. tuberculosis were successfully isolated from all these mediums. Growth was detected in 9 days in all the mediums; in potatoe medium growth was more pronounced.These new modified mediums with the characteristics of low cost and early colony forming could be alternatives for the mediums currently used.