Uvabain ile hipertansif yapılmış sıçanların damarlarında Rhokinaz inhibitörlerinin etkinliğinin incelenmesi
Aktivity of Rhokinase inhibitors, on the oubain induced hipertansive rat vessels
- Tez No: 225743
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLÜFER N. TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Yapılan çalışmalar, kronik uvabain uygulaması ile oluşturulan hipertansiyonun Na-K-ATPazın inhibisyonu ile bağlatılı olduğunu göstermiştir. Agonistler tarafından (5HT, fenilefrin vb.) ve KCl tarafından oluşturulan düz kas kasılması MHZK'ın Ca+2 bağımlı aktivasyonuna ve Ca+2 den bağımsız Rho-Rhokinaz yolağını aktive eder. İzole dokularda rho-rhokinaz farmakolojik maniplasyonu Y27632, fasudil gibi ajanlar kullanılarak yapılmıştır.Bu çalışmada uvabain ile oluşturulan hipertansiyonda sıçan torasik aortunda, Y27632 kullanılarak Rho/ Rho kinaz yolağının rolünün olup olamadığı inceledik. Öncelikle Y27632 inkübasyonu öncesi ve sonrası KCl ve Fe kasılma yanıtlarına ve ikici olarak da KCl ve Fe ile önkastırma yaptığımız dokularda Y27632 gevşeme yanıtlarına baktık. Kontrol ve uvabain ile hipertansiyon oluşturulmuş ratlarda KCl EC50 değerleri değişmezken, Emax değerleri anlamlı olarak artmıştır. Y27632 inkübasyonu sonrası KCl EC50 değeri hem kontrol hemde uvabain ile hipertansiyon oluşturulmuş ratlarda anlamlı olarak artmıştır. Uvabain ile hipertansiyon oluşturulmuş ratlarda Emax değerleri Y27632 inkübasyonu sonrası anlamlı olarak artmıştır. Fe kontaraktil EC50 cevapları Y27632 inkübasyonu sonrası anlamlı olarak artmıştırBu sonuçlar; uvabain ile indüklenmiş hipertansiyonda, aortta ROCK aktivasyonunun bu hipertansiyon modelinde rolünün olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Several studies have shown that chronic administration of ouabain induces hypertension, an effect that seems to be linked to the inhibition of the Na+-K+-ATPase. The smooth muscle contractions by agonists (e.g., 5-HT, phenylephrine) and KCl involve the Ca+2-dependent activation of myosin light chain kinase, and Ca+2 independent rho/rho kinase pathways. Pharmacological manipulation of rho/rho kinase pathway in isolated tissue can be achieved by using fasudil or Y-27632 that inhibits its effector rho-kinase.In this study, our aims are to investigate the role of rho/rho kinase pathways by Y-27632 in ouabain induced hypertension rat thoracic aorta. For these reason we were evaluated firstly, KCl and phenylephrine-induced contractions before and after Y27632 incubations and secondly Y27623 relaxation responses on precontracted arteries with KCl or phenylephrine. Between control and oubain-induced hypertension rat, KCl EC50 value was not change, but Emax value was significantly increased. After Y27623 incubation KCl EC50 value was significantly increase both control and oubain-induced hypertension rat groups. Oubain-induced hypertension rat Emax value was significantly reduced after Y27632 incubation. Phenylephrine contractile response EC50 value was significantly reduced after Y27632 incubation. Also, After Y27632 incubation Emax value of control and oubain-induced hypertension groups was reduced as before Y27632. Y23632 relaxation responses EC50 value was significantly decreased KCl-precontracted arteries as a control group, but significantly increased both EC50 and Emax value in phenylephrine-precontracted arteriesThese results suggest that oubain induced hypertension in aorta, ROCK activation may have a role in this hypertension model.