Tinnitus hastalarında serotonin transporter gen polymorfizminin tinnitus parametreleri üzerine etkisinin araştırılması
Assesment of the effect of serotonin transporter gene polymorphisms on tinnitus parameters in patient with tinnitus
- Tez No: 225742
- Danışmanlar: PROF. DR. YILDIRIM AHMET BAYAZIT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Tinnitusta altında yatan oluşum mekanizması tam olarak bilinmemektedir. Yapılan çalışmalarda tinnitus ve depresyon arasındaki ilişki gösterilmektedir. Potansiyel olarak aradaki en belirgin benzerlik serotoninden kaynaklanabilir. Serotonerjik mekanizmalardaki bozukluk tinnitusa neden olabilir. Fakat serotonerjik mekanizmalarla tinnitus ilişkisi yeterince incelenmemiştir. Bu çalışmadaki amaç, tinnitus parametreleriyle serotonin transporter gen polimorfizmi arasındaki ilişkiyi araştırmaktı.Subjektif tinnitusu olan 54 hasta ve 174 sağlıklı kontrol çalışmaya dahil edildi. Tinnitus hastalarına anket formları (demografik, klinik bilgi, TEA, BDA) doldurtuldu, odyolojik testler yapıldı, tinnitus parametreleri (frekans, şiddet, minimal maskeleme seviyesi, rezidüel inhibisyon) ölçüldü. Genetik analiz için, venöz kandan elde edilen lökositlerden DNA izole edildi. Serotonin transporter genin VNTR ve promoter polimorfizmleri çalışıldı.Hasta ve kontrollerin polimorfizm sonuçları arasında anlamlı fark yoktu (p>0.05). Tinnitus parametreleriyle polimorfizmler arasında ilişki yoktu (p>0.05).
Özet (Çeviri)
The underlying mechanism associated with occurence of tinnitus is unknown. Previous studies revealed a relationship between tinnitus and depression. Potentially, the most substantial similarity in between might stem from serotonin. Disruption in the serotonergic mechanisms may lead to tinnitus. However, association of serotonergic mechanisms with tinnitus has not been investigated properly. The objective of this study was to assess asociation of tinnitus parameters with serotonin transporter gene polymorphism.Fifty-four patients with subjective tinnitus and 174 healthy controls were included in this study. All patients filled a questionare form (demographic and clinical information, TEQ, BDQ), had odyologic evaluation and measurement of tinnitus parameters (frequency, loudness, minimal masking level, residual inhibition). DNA was isolated from the leukocytes obtained from venous blood for genetic analysis. VNTR and promoter polymorphisms of the serotonin transporter gene were assessed.There was no significant differene between the polymorphism results of the patients and controls (p>0.05). There was no association between tinnitus parameters and polymorphisms (p>0.05).