Meme bakımında kullanılan zeytinyağı ve hidrojel ped uygulamasının meme başı sorunlarının önlenmesine etkisi
The use of olive oil and hydrogel pad to prevent nipple problems of breastfeeding mothers
- Tez No: 225745
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLŞEN VURAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Emziren annelerde anne sütü ile beslenmenin kesilmesinde en sık sebep meme başı problemleridir. Bu araştırmanın amacı meme başı problemlerinin önlenmesinde zeytinyağı ile hidrojel ped uygulamasının karşılaştırılmasıdır. T.C. Sağlık Bakanlığı, Zübeyde Hanım doğumevinde haziran 2006 ile ocak 2007 tarihleri arasında doğum yapmış 70 emziren anne zeytinyağı veya hidrojel ped uygulaması için seçildi. Tüm anneler postpartum ilk 24 saatte, birinci hafta ve ikinci hafta ziyaret edildi ve her vizitte meme başı kültürü alındı.
Özet (Çeviri)
The most frequency problems seen in the mothers who gives up breast feeding are nipple problems. The aim of this study is to determine usage of olive oil and hydrogel pad on the prevention of nipple problems. Seventy primiparous breastfeeding women who gave birth beetween june 2006 and january 2007 in T.C Ministry of Health, Zübeyde Hanım Maternity Hospital were used olive oil and hydrogel pad in their nipple care. All of the mothers were followed up in the first 24 hours after birth and at first and second week of postpartum. Culture of the nipples were taken from the mothers during all the visits.