Meme kanseri hastalarının distress ve algılanan sosyal destek düzeylerinin belirlenmesi
Determination of the level of distresss and perceived social support of the breast cancer patients
  1. Tez No: 225751
  2. Yazar: AZİZE ATLI ÖZBAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NERMİN GÜRHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Tüm dünyada önemli ve güncel sağlık sorunlarından birisi olan kanser, günümüzde hala insanlara korku veren bir hastalıktır. Kanserin kişide oluşturduğu etkilerden biri de distress yaşanma durumudur. Kanser hastalarındaki yüksek distress seviyesi dünya çapında bir sorundur.Çalışmanın amacı, meme kanseri tanısı almış olan bireylerin, distress düzeyleri algıladıkları sosyal destek düzeyleri ve distress düzeyleri ile algıladıkları sosyal destek düzeyleri arasındaki ilişkinin belirlenmesidirAraştırma, Dr. Abdurrahman Yurtarslan Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesinde yürütülmüş, cerrahi polikliniklerine, tedavi için başvuran meme kanseri tanısı almış 206 hasta örnekleme alınmıştır. Veriler, distress termometresi ve çok boyutlu algılanan sosyal destek ölçeği ve araştırmacı tarafından geliştirilen hasta bilgi formu kullanarak toplanmış, SPSS 11.0 programında, değerlendirilmiştir.Örnekleme alınan grupta, distress yaşama oranı %70.4'tür. Tedavi masraflarından bütçelerinin etkilenme durumu (p=0.00; X2=11.21), yalnız yaşama durumu (p=0.04; X2=3.91) ve meme kanseri dışında herhangi kronik bir hastalığa sahip olma durumu (p=0.00; X2=7.69) hastaların distress yaşama durumlarını etkilemektedir.Araştırmaya katılan grubun ÇBASDÖ puan ortalaması 66.3'dür. ÇBASDÖ toplam puanı ve DT puanı arasında, negatif kolerasyon bulunmuştur (r=-0.307; p< 0.05). Benzer şekilde negatif yönlü kolerasyon, tüm ÇBASDÖ alt ölçekleri ile DT puanları arasında mevcuttur. Aile alt ölçeği ve DT puanı arasında negatif yönlü kolerasyon vardır (r=-0.27; p< 0.05). Arkadaş alt ölçeği puanı ve DT puanı arasında negatif yönlü kolerasyon vardır (r=-0.21; p< 0.05). Özel bir insan alt ölçeği puanı ve DT puanı arasında negatif yönlü kolerasyon vardır (r=-0.24; p< 0.05).
Özet (Çeviri)
Cancer, one of the most important current health problem in the world, is still a disease fearing the people today. One of the effects of cancer in individual is having distresss. Increased distress level in cancer patients is a problem all over the world.The aim of this study, is determination of the level of distress and perceived social support of breast cancer patients and the association between these.This research has been done in Dr. Abdurrahman Yurtarslan Ankara Oncology Education and Research Hosptial, sampling was done from 206 patients applied to the surgery clinics for diagnosis and treatment as breast cancer. Data were collected by using distress termometer, measure of multidimensionally perceived social support, patient information form which is developed by the researcher and analysed by the SPSS 11.0 programme.The level of having distress in the sample group was found to be 70.4 %. Influence of their budget by the cost of treatment (p=0.00; X2=11.21), living alone (p=0.04; X2=3.91), having another health chronic disease other than breast cancer (p=0.00; X2=7.69) are effecting the distress level of patients.The avarage score of multidimensionally perceived social support of the sample group is 66.3 the relationship between the total score of multidimensionally perceived social support and distress termometer was found statistically significant and negative (r=-0.307; p< 0.05). Similarly negative relationship was also found between all subscales of multidimensionally perceived social support scale and the score of distress termometer. There are a negative relationship between the score of family subscale and distress termometer (r=-0.27; p< 0.05). There are a statistically significant negative relationship between the score of friend subscale and distress termometer (r=-0.21; p< 0.05). The relationship between the score of a special person subscale and distress termometer is also negative and statistically significant (r=-0.24; p< 0.05).