Yeni geliştirilen Er,Cr:YSGG lazer sisteminin süt dişi dentin dokusunda in vitro olarak değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of newly developed Er,Cr:YSGG laser system on primary tooth dentine
- Tez No: 225757
- Danışmanlar: PROF. AYŞEGÜL ÖLMEZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmanın amacı süt dişlerinde lazer ve konvansiyonel frez yöntemi ile kavite hazırlanması sonrası asitle pürüzlendirme yapılan ve yapılmayan kavitelerde restorasyon uygulanması sonrasında yüzey morfolojisinin değerlendirilmesi ve hibrit tabakasının kalınlığının ve içerisindeki gümüş iyon miktarıyla belirlenen nanosızıntının karşılaştırılmasıdırÇalışmada kullanılan süt dişleri rasgele 10'ar örnekten oluşan 4 gruba ayrıldı: Lazer (Grup 1), lazer+asit (Grup 2), frez (Grup 3) ve frez+asit (Grup 4). Standart sınıf V kavite preperasyonları hazırlandı. İlgili gruplara %35'lik fosforik asit jel uygulandıktan sonra tüm gruplarda Single Bond dentin bonding ajanı uygulanarak, restorasyonları tamamlandı. Tüm gruplardan kesitler alındı ve ammoniakal gümüş nitrat solüsyonunda bekletildikten sonra yüzey parlatma işlemleri uygulandı. Hazırlanan örneklerin yüzey morfolojileri ve hibrit tabakası kalınlıkları SEM'de ve iyon analizleri ise SEM-EDX'te nanosızıntı açışından değerlendirildi. Grup 1 ve Grup 3'ün değerlendirmelerinde hibrit tabakası oluşumları görülmediği için çizgisel tarama yöntemi kullanıldı. Asitle pürüzlendirme yapılan diğer iki grupta hibrit tabakaları kalınlıkları ve o bölgede saptanan gümüş iyon miktarları ölçümleri yapıldı. Toplanan verilerde, gruplar arası hibrit tabaka kalınlıkları arasında fark olup olmadığı, hibrit tabaka kalınlığının artması ve gümüş iyon miktarı arasındaki ilişki grup içi ve gruplar arasında karşılaştırmalı olarak, tek yönlü anova testi ve Spearman korelasyon katsayısı ile değerlendirildiLazer+asit ve frez+asit gruplarında hibrit tabakaları ortalaması sırasıyla 4.25±1.41 µm ve 5.24±1.07 µm olarak bulundu. Bu gruplarda ortalama gümüş iyon miktarları ise sırasıyla %10.97±13.81 ve % 22.79±21.62 olarak bulundu. Frez+asit grubunda hibrit tabakasının kalınlığı lazer+asit grubuna göre istatistiksel olarak daha fazla bulundu. Frez+asit grubunda yapılan ölçümlerde gümüş iyon lazer+asit grubuna göre istatistiksel olarak daha fazla bulundu (P0.05) frez+asit grubunda daha fazla gümüş iyon miktarı bulundu. Çizgisel analiz yapılan gruplarda (Grup 1 ve Grup 3) rezin dentin arayüzünde gümüş iyon miktarının arttığı bulunduYapılan yüzey morfolojisi incelemelerinde, lazer ile hazırlanan yüzeylerin (Grup 1 ve Grup 2) girintili ve çıkıntılı olduğu, smear tabakası, gap oluşmadığı, dentin tübüllerinin ekspoze olduğu ve çoğu örnekte rezin tag'ların arttığı gözlendi. Frez kavitelerinde ise (Grup 3 ve Grup 4) kavite tabanlarının düzenli olduğu gözlendi. Asitle pürüzlendirme yapılmayan grupta (Grup 3) smear tabakası ve gap oluşumları saptandı. Asitle pürüzlendirme yapılan grupta (Grup 4) smear tabakası ve gap oluşumları izlenmediTüm bu veriler değerlendirildiğinde rezin dentin bağlantısının en iyi lazer ile kavite preperasyonu ardından asitle pürüzlendirme yapılan grupta (Grup 2), en kötü ise frez ile kavite hazırlanan grupta (Grup 3) olduğu sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the surface morphology of cavities etched with or without phosphoric acid following preparation with either Er,Cr:YSGG laser or conventional burs and to compare the thickness of hybrid layer as well as the degree of nanoleakage determined by the amount of silver ions within hybrid layerThe primary teeth were randomly allocated to 4 groups consisting of 10 samples: Laser (Group 1), Laser+acid (Group 2), bur (Group 3) and bur+acid (Group 4). Standard class V cavities were prepared. 35% phosphoric acid gel was applied if it was indicated according to group regimen. Following application of Single Bond, restorations of all samples were completed. Then, teeth were sectioned and the sections were immersed to ammoniakal silver nitrate solution. After polishing, surface morphology and hybrid layer thickness were examined under SEM and the ion analysis was carried out with SEM-EDX in terms of nanoleakage. Since, hybrid layer was not observed in Groups 1 and 3, line scan method was used. The hybrid layer thickness and the amount of silver ions within hybrid layer were assessed at the acid etched groups. The collected data were statistically evaluated with one-way ANOVA and Spearman correlation coefficient and intra-and inter-group comparisons of the relationship between the increase of hybrid layer thickness and the amount of silver ions and any difference with respect to hybrid layerIn the laser+acid and bur+acid groups, the mean values of the hybrid layer thickness were 4.25±1.41 µm and 5.24±1.07 µm respectively. In these groups, the silver ion percentages were 10.97±13.81% and 22.79±21.62% respectively. The hybrid layer thickness in bur-etch cavities was statistically greater than laser-etch cavities.