Antibiyotik etki mekanizmalarında 'quorum sensing'in rolü
The role of quorum sensing in antimicrobial action
  1. Tez No: 225763
  2. Yazar: EVREN DORUK ENGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVGİ TÜRET
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
?Quorum sensing? - yeterli çoğunluğu algılama, bakteri hücrelerinin eş güdüm içinde hareket ederek, çok hücreli organizma özelliği göstermesidir. Hücreler arası sinyal iletimi, kültür biyokitlesinin kontrolü, biyofilm oluşumu, motilite ve virülans genlerinin ifadelenmesi gibi birçok olay üzerinde etkilidir. Bakteriyel direnme (persistans), antimikrobiyal baskısı altında ölen hücrelerin arasından ne ölen ne de hızlı üreyen bireylerin çıkması olarak tanımlanmaktadır. Başta biyofilm enfeksiyonları olmak üzere, antimikrobiyaller ile tedavi edilemeyen enfeksiyonların çoğundan direnen hücreler sorumlu tutulmaktadır. Bu çalışmada, hücreler arası iletişimden sorumlu üniversal otoindükleyici, otoindükleyici 2'nin, Escherichia coli hücrelerinde ampisiline direnme fenotipinin ortaya çıkmasındaki rolü araştırılmıştır. Bu amaçla, rekombinant DNA teknikleri kullanılarak Escherichia coli K12 DH5? suşunun luxS pozitif ve negatif izogenik mutantları oluşturulmuştur. Bu mutantlara ampisilin etkisi altında zamana karşı öldürme deneyi yapılmıştır. ampisilin etkisi altındaki luxS pozitif ve negatif bakteri kültürlerindeki hücre sayısındaki azalmanın 120. dakikaya kadar paralel gittiği gözlenmiştir. Bu noktadan sonra canlı kalan luxS negatif bakteri sayısında keskin bir düşüş gözlenmiştir. Sonuç olarak, bu çalışmada, ?quorum sensing?in önemli aracılarından olan otoindükleyici 2 üretiminin antimikrobiyal baskısı altında direnen hücre fenotipinin oluşumunda önemli olduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Quorum sensing is the coordinated behaviour of bacterial cells to act like a multicellular organism. Cell to cell signaling has impact on the control of culture biomass, biofilm formation, motility and the expression of the virulence genes. Bacterial persistence is the emergence of a neither dying nor actively dividing population of cells amoung dying cells in the presence of antimicrobials. These persisters are considered responsible for treatment failures in infectious diseases such as biofilm infections. In this study, the role of universal autoinducer, autoinducer-2 (AI-2) in persistence of Escherichia coli cells in the presence of ampicillin has been investigated. For this purpose, recombinant DNA techniques was used to construct luxS positive and negative isogenic mutants of E. coli K12 DH5?. Time kill assay was performed by using these mutants in the presence of ampicillin. After the addition of ampicillin to the media, the decrease in live cell mass was similar in luxS positive and negative bacterial cultures until the end of 120 minutes. Beyond this time point, a sharp decrease in surviving luxS negative bacteria. As a result, AI-2, an important mediator of quorum sensing, is suggested to play an important role in bacterial persistence in the presence of antimicrobial agents.