8?10 yaş grubu çocukların çoklu zekâ türlerine göre dağılımı ve futbol eğitiminin çoklu zekâ düzeyleri üzerine etkisi
Distribution of kinds of multiple intelligence?s and the effect of football education on the levels of multiple intelligence in children groups 8-10 years old
  1. Tez No: 225771
  2. Yazar: ŞEBNEM ŞARVAN CENGİZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ATİLLA PULUR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu araştırmada, 8?10 yaş grubu çocukların Çoklu Zekâ Alanlarının gelişim düzeyine 12 haftalık Futbol eğitiminin etkisinin olup olmadığı incelenmiştir.Her çocuk tüm zekâ alanlarına sahip olarak dünyaya gelir. Ancak çevresel faktörlerin etkisiyle bazı zekâ alanları daha çok gelişme fırsatı bulurken bazıları da az gelişme şansı yakalar. Bu çerçevede çocukların zekâ alanlarının gelişiminde etkili olan çevresel faktör olarak düzenli verilen futbol eğitiminin etkilerini araştırılmıştır.Araştırmanın evrenini 2005?2006 ve 2006?2007 yıllarında, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı Ankara İli İlköğretim Okulu öğrencileri oluşturmaktadır. Örneklemini ise; Ankara'nın merkez 6 ilçesinden bulunan 13 okulun 3. ve 4. sınıfında öğretim gören 2389 öğrenci ile Ankara Spor ve Gençlerbirliği Spor kulüplerinde yaz futbol okuluna devan eden 1060 öğrenci oluşturmaktadır. İlköğretim üçüncü ve dördüncü sınıf öğrencilerle kontrol grubu, Ankara Spor ve Gençlerbirliği spor kulüplerinin futbol okuluna devam eden öğrencilerle ise deney grubu oluşturuldu.Araştırmada öğrenci ve ailesine ait bazı bilgileri edinebilmek için ?Kişisel Bilgi Formu?, öğrencilerin çoklu zekâ dağılım ve düzeylerini belirlemek için ise ?İlköğretim Öğrencilerinin Çoklu Zekâ Alanlarında Kendilerini Değerlendirme Envanteri? kullanıldı. Kontrol ve deney grubu öğrencilerine çalışmanın başında ön test, 12 haftalık çalışma sonunda son test ve bunu takip eden haftada da kalıcılık testleri uygulanıldı. Elde edilen verilerle öğrencilerin mevcut Çoklu Zekâ düzey ve dağılımları ile 3 aylık süreçte meydana gelen değişimler ve bu değişimlerin kalıcılık düzeyleri gözlenerek karşılaştırıldı.Deney ve kontrol grubunu oluşturan öğrencilerin her bir zekâ türündeki öntest, son test ve kalıcılık test sonuçları arasındaki ilişkinin incelenmesinde İlişkili Ölçümler (Tekrarlı Ölçümler) için Tek Faktörlü ANOVA (One-Way ANOVA for Repeated Measures) analiz yöntemi kullanıldı. Deney ve kontrol grubunu oluşturan öğrencilerin her bir zekâ türündeki gösterdikleri değişimin karşılıklı olarak değerlendirilmesinde Karışık Ölçümler için İki Faktörlü ANOVA(Two-Way ANOVA for Mixed Measures) analiz yöntemi kullanıldı.Araştırmanın sonucunda 8?10 yaş grubu öğrencilere verilen 12 haftalık futbol eğitiminin, öğrencilerin fiziksel ve fizyolojik gelişimine olumlu katkılarının yanın da, sadece bedensel-kinestetik değil diğer sekiz zekâ alanlarının da gelişiminde etkili olduğu, kontrol grubu öğrencilerinin erişim puanları ile deney grubu öğrencilerinin erişim puanları karşılaştırıldığında verilen futbol eğitiminin, çocukların doğal gelişim sürecinde çoklu zekâ alanlarını olumlu yönde etkilediği ve meydana gelen gelişimin de kalıcı olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this research, it has been analysed whether 12-week football training has had affect on level development of Multiple Intelligence Fields of children of 8-10 year- old group.Every child is born with all intelligence fields. However, some intelligence fields develop more than the others with effect of environmental factors. In this context, we have researched the effect of football training on the development of intelligence development of children, as an environmental factor.The study was conducted on the students of Elementary School between 2005?2006 and 2006?2007 academic years in the Province of Ankara affiliated to the Ministry of National Education. The student participated into the study were 2389 students who collected from 3rd and 4th grades in 13 schools in 6 counties of Ankara and 1060 students who play in the summer football programs in Ankara Sports Club and Gençlerbirliği Sports Club.In the research, to collect some information about students and their families, ?Personal Information Forms? were filled by students; and to determine the multiple intelligence distribution and level of students ?Evaluation Inventory for Elementary School Students to Evaluate Themselves in Multiple Intelligence Fields? were filled by the students. On the students of control and experiment groups, a preliminary test was performed before the studies, a final test was performed at the end of the 12- week study and a test was performed a week after the last test for determining the persistence of the effect of the training. Based on the collected data, the current Multiple Intelligence Level and Distribution of Students, the changes that has come into being after a three months process and the persistence of changes were compared. Each change that came into being in any intelligence field was analysed by examining the persistence of the changes and comparing the values of experimental and control groups.One-Way ANOVA for Repeated Measures analysis method was applied for analysing the relationship between the results obtained from preliminary test, final test and the test for determining the persistence of the change in the students of Experimental and control groups for each kind of intelligence. Two-Way ANOVA for Mixed Measures analysis method was applied for evaluation the changes the students in the experimental and control groups went trough in each intelligence, in comparison.It has been found at the end of the study that 12- week football training given to student had effect on the physical and physiological developments of students, not only in physical- kinaesthetic ways but also in the development of the other intelligence fields; when the achievement grades of controlling group students and experimental groups students were compared it is seen that the football training has positive effect on the development of the multiple intelligence of students in their natural development process and that the change was persistent.