Yeni geliştirilen bir lazer sisteminin (ER,CR:YSGG) süt dişlerinde fissür sealant uygulamalarındaki etkilerinin ın vitro olarak değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of a newly developed laser system (ER,CR:YSGG) on fissure sealants applied on primary teeth in vitro
- Tez No: 225773
- Danışmanlar: PROF. DR. NURHAN ÖZTAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu in vitro çalışmada, Er,Cr:YSGG lazer ile pürüzlendirme yapılmış süt dişlerine uygulanan fissür sealantların marjinal bütünlük (mikrosızıntı ve marjinal boşluk) ve mikro-gerilme değerlerinin konvansiyonel asitleme yöntemi ile karşılaştırılarak değerlendirilmesi amaçlandıÇekilmiş çürüksüz süt molar dişleri yüzey pürüzlendirme yöntemlerine göre %37'lik ortofosforik asit, 2,5 W lazer, 3,5 W lazer, 2,5 W lazer + %37'lik ortofosforik asit ve 3,5 W + %37'lik ortofosforik asit olmak üzere 5 gruba ayrıldı. Marjinal bütünlük değerlendirmesi için tüm gruplardaki dişlerin fissürlerine, mikro-gerilme testi için ise tüm dişlerin bukkal yüzeylerine yüzey hazırlama yöntemleri uygulandıktan sonra sealant materyali (ClinPro Sealant) uygulandı. Marjinal bütünlük değerlendirmesi için dişler termosiklusa tabi tutulduktan sonra 24 sa süreyle %0,5'lik bazik fuksin solüsyonunda bekletildi. Ardından 3 kesite ayrılan dişler stereomikroskop altında mikrosızıntı ve marjinal boşluk açısından skorlanarak değerlendirildi. Mikro-gerilme testi için alınan kesitlere kuvvet uygulanarak ortalama bağlanma değerleri hesaplandı. Kesitler kopma tipleri açısından stereomikroskop ile incelendi ve seçilen bazı örnekler taramalı elektron mikroskobu (SEM) ile görüntülendi.Mikrosızıntı açısından asit grubu ile 2,5 W ve 3,5 W grupları arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanırken (p0,05). Marjinal boşluk açısından gruplar arasında anlamlı farklılık saptanmadı (p>0,05). Mikro-gerilme testi sonucunda ise asit grubu ile 2,5 W grubu arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanırken (p0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this in vitro study was to evaluate the marginal integrity (microleakage and marginal gap) properties and microtensile values of fissure sealants applied to Er,Cr:YSGG laser etched primary teeth by comparing with conventional acid etching techniqueExtracted sound primary molar teeth were randomly assigned to one of five study groups including (1) 37% orthophosphoric acid, (2) 2.5 W laser, (3) 3.5 W laser, (4) 2.5 W laser + 37% orthophosphoric acid and (5) 3.5W laser + 37% orthophosphoric acid. For the evaluation of marginal integrity, a conventional sealant material (ClinPro Sealant) was applied to the fissures whereas the same material was applied to the buccal surfaces of primary molar teeth for microtensile testing. Prior to marginal integrity evaluation, sample teeth were subjected to thermocycling and then immersed to 0.5% basic fuchsin solution for 24 hours. After sectioning, 3 slices of each sample teeth were scored under stereomicroscope in terms of microleakage and marginal gap. For microtensile testing, mean bond strength values of the sectioned teeth were calculated and failure types were evaluated under stereomicroscope in additon to taking representative micrographs with scanning electron microscope (SEMWith respect to microleakage, a statistically significant difference was found between acid group and 2.5 W and 3.5 W groups (p0.05). In terms of marginal gap formation, no significant difference was observed between groups (p>0.05). The results of microtensile testing revealed that acid group was significantly different than 2.5 W group (p0.05). 2.5 W group was found significantly different than all study groups (p0.05).In conclusion, etching with the combination of Er,Cr:YSGG laser system with acid was found as effective as conventional acid etching. Although 3,5 W Er,Cr:YSGG laser etching was not found as successful as acid etching in terms of microleakage, it may be used for enamel etching considering that no difference was observed with acid with respect to marginal gap formation and microtensile bond strength values.