Polilaktik asit biyoabsorbabl adezyon bariyer filminin kobaylardaki nörotoksik etkisinin araştırılması amacıyla orta kulağa uygulanması
An assesment of neurotoxic effects of polylactic acid bioabsorbable adhesion barrier film by applying to middle ear in guinea pigs
- Tez No: 225810
- Danışmanlar: PROF. DR. NEBİL GÖKSU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Polilaktik asit biyoabsorbabl adezyon bariyer filminin kobaylardaki nörotoksik etkisinin araştırılması amacıyla orta kulağa uygulanmasıAmaç: Bu çalışmada yara iyileşmesi sırasında komşu yüzeyler arasında adezyon gelişimini önleyen polilaktik asid (PLA) film bariyerin kobay orta kulağına etkilerinin odyometrik ve patolojik olarak incelenmesi amaçlanmıştır.Gereç ve yöntem: Bu amaçla 21 erkek albino kobay çalışmaya dahil edildi. Kobayların her birinin bir kulağı çalışmanın kontrol grubunu, diğer kulağı PLA uygulanan grubu oluşturdu. Genel anestezi altında kobayların kulak zarları mikroskopla değerlendirilerek işitsel beyin sapı cevap ölçümü (ABR) ile işitme eşik değerleri ve dalga latansları bulundu. Takiben kobay timpanik bullasında bir pencere açılarak PLA orta kulağa yerleştirildi. Kontrol tarafında sadece bulla penceresi açıldı, her iki taraf da bonewax ile kapatıldı. Uygulama sonrası 1. ve 6. aylarda ABR ile eşikler ve dalga latansları değerlendirildikten sonra kobaylar sakrifiye edilerek temporal kemiklere histopatolojik inceleme yapıldı.Bulgular: Kontrol ve PLA grupları karşılaştırıldığında uygulama öncesi ve uygulama sonrası 1. ay ABR ölçümlerinde işitme eşikleri arasında anlamlı bir fark saptanmadı. 6. aydaki ölçümlerde eşiklerde uzama görüldü, ancak dalga morfolojileri normaldi. Her iki tarafın dalga latansları arasında uygulama sonrası ölçümlerde uygulama öncesi ölçümlere oranla hafif uzama görülmesine rağmen, bu değerler istatistiksel olarak anlamlı kabul edilmedi(p>0,05). Her iki grupta da preoperatif ve 1. ay interpik latans değerleri karşılaştırıldığında anlamlı farklar saptanmazken, 6. ayda ölçülen interpik latanslarda her iki grupta da preoperatif sonuçlara göre uzama görüldü. Bu sonuçların cerrahi işleme ve tur travmasına bağlı olduğu düşünüldü. Hiçbir ölçümde dalga morfolojisinde bozukluk saptanmadı. Patolojik incelemede normal bulguların yanı sıra inflamasyona ait nonspesifik değişiklikler de saptandı.Sonuç: PLA film bariyer kulak operasyonları olmak üzere çoğu alanda kullanılabilecek, cerrahın işini kolaylaştıran ve toksisitesi tespit edilmeyen, adezyonu engelleyici bir materyaldir.
Özet (Çeviri)
An assesment of neurotoxic effects of polylactic acid bioabsorbable adhesion barrier film by applying to middle ear in guinea pigsObjective: In this study we aimed to assess the effect of polylactic acid (PLA) film barrier which has been used for preventing adhesions during wound healing by applicating it in the middle ear of guinea pigs.Material And Method: 21 male albino guinea pigs included in this study. For each guine pig, while one ear forming the PLA group, the other side formed the control group. Under general anesthesia, after the evaluation of thympanic membranes microscopically, by auditory brainstem response (ABR) measurings, the hearing thresholds and wave latencies are recorded.In PLA group the thympanic bulla fenestrated and PLA left in the middle ear cavity. In the control group only thympanic bulla fenestration performed. Both sides closed with bonewax. In postoperative first and sixth months by ABR measurings, hearing thresholds and wave latencies recorded again and in postoperative sixth month the guinea pigs sacrified and temporal bones are taken for histopathologic assessment.Results: There were no statistically differences of hearing threshold results between groups for each preoperative, postoperative first and postoperative sixth month. Although postoperative results for wave latencies found mildly longer than preoperative results, no statistically difference was noted between groups (p>0,05). While there were no differences between the preoperative and first month results for interpeak latency in two groups, sixth month results found longer than preoperative results. The reasons for these prolonged results were thought as surgical technique and trauma caused by the drill. None of wave morphologies were abnormal. In pathological assessment nonspesific changes due to inflammation and also in some cases normal findings were seen.Conclusion: PLA film barrier can be used especially in otologic surgery as used in most areas of surgery. There is not any toxic effect determined. It prevents adhesion formation and it makes surgeon?s work easier.