Doğum sonrası cinsel sorunlar ve etkileyen etmenlerin incelenmesi
Postpartum sexual problems and their affecting factors
  1. Tez No: 225910
  2. Yazar: ELİF ÖZGE AKYÜZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEKİYE KARAÇAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Araştırma doğum sonrası cinsel sorunlar ve etkileyen etmenlerin incelenmesi amacı ile kesitsel tanımlayıcı planda yapılmıştır. Araştırmaya postpartum 2-12 aylık dönemde olan 230 kadın alınmıştır. Araştırma 07.9.2007?12.12.2008 tarihlerinde İzmir ili Narlıdere Toplum Sağlığı Merkezine bağlı bölgelerde yapılmıştır.Araştırma verileri, kadınların tanıtıcı özelliklerinin ve araştırmanın bağımsız değişkenlerinin sorgulandığı soru formu, görsel ağrı skalası, Arizona Cinsel Yaşantılar Ölçeği ve Beck Depresyon Envanteri ile toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistikler ve ki-kare testi kullanılmıştır.Arizona Cinsel Yaşantılar Ölçeği puanına göre kadınların %91,3'ünün doğum sonrası cinsel sorun yaşadıkları saptanmıştır. Araştırmada, yaşı 30-40 arasında olan kadınların (%97,3), postpartum 10?12.
Özet (Çeviri)
The researching was performed in the cross-sectional descriptive plan for the purpose of investigation of the postpartum sexual problems and their affecting factors. The 230 females at their 2nd to 12th postpartum months were included in the researching. The researching was performed in the regions under the responsibility of the Public Health Center of Narlidere in Izmir province between the dates of 07.9.2007 and 12.12.2008.The researching data was acquired through the questionnaire, in which the identifier characteristics of the females and the independent variables of the researching were asked, Arizona Sexual Experiences Scale and Beck Depression Inventory. In the evaluation of the data, the identifier statistics and chi-square test were used.In this study, it was determined that 91.3% of the females experienced postpartum sexual problems according to their Arizona Sexual Experiences Scale points.