Osteoporozlu tavşan modelinde sistemik zoledronik asit uygulamasının titanyum implant osseoentegrasyonu üzerine etkisi
Effects of systemic zoledronic acid administration on osseointegration of titanium implants in osteoporotic rabbit model
  1. Tez No: 225937
  2. Yazar: ALPER YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİN ESEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bifosfonatların implant osseoentegrasyonunu geliştirme potansiyeli olduğu düşünülmektedir. Zoledronik asit yeni jenerasyon intravenöz bir bifosfonat olup kemik mineraline yüksek afinite uzun süreli retansiyon gösteren bir ilaçtır. Bu potensitesi osteoporoz tedavisinde yıllık aralıklarla uygulanmasına imkan vermektedir. Bu çalışmanın amacı tez doz sistemik zoledronik asit uygulamasının titanium implantlar çevresindeki kemik iyileşmesi üzerindeki etkilerinin incelenmesidirÇalışmada 36 adet, 6-12 aylık, dişi, Yeni Zelanda tavşanı kullanılmıştır. Tavşanlar Kontrol, Ovx ve Zol olmak üzere üç gruba ayrıldı. Ovx ve Zol grubu hayvanlara bilateral overektomi uygulanırken Kontrol grubunda ise yalancı/sahte cerrahi uygulandı. Sekiz hafta sonra her bir tavşanda bilateral tibia kemiklerine titanyum implantlar yerleştirildi. İmplantasyon sırasında Zol grubuna zoledronik asit, Ovx ve Kontrol gruplarına serum fizyolojik infüzyonları yapıldı. Tüm hayvanlar implantasyondan sekiz hafta sonra sakrifiye edildi ve tibia kemikleri rezeke edildi. Çıkarılan tibia ve implant örnekleri üzerinde histomorfometrik analiz, rezonans frekans analizi, çıkartma tork testi ve radyodensitometrik analizleri yapıldıHistomorfometrik, rezonans frekans ve radyodensitometrik analizler Zol grubunda Ovx grubuna göre osseentegrasyonun anlamlı şekilde iyileştiğini göstermiştir. Çıkartma torku testinde gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunamadıBu çalışmada elde edilen sonuçlar sistemik zoledronik asit uygulamasının osteoporotik kemiğe yerleştirilen titanyum implantların osseoentegrasyonunu geliştirdiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Bisphosphonates are thought to have potential to improve osseointegration of implants. Zoledronic acid (ZA), new generation intravenous bisphosphonate, exhibits the greatest affinity for bone mineral with the longest retention, thereby leading to its ability to be dosed at annual intervals in treatment of osteoporosis. The purpose of this study was to observe the influence of oncely systemic administration of ZA on bone healing around titanium dental implants placed in ovariectomized rabbitsIn this study, 36 adult female New Zeland Rabbits were obtained at 6-12 months of age were used. Rabbits were assigned at random into three groups: Control group, Ovx group and a Zol group. Animals in Ovx and Zol were subjected to bilateral ovariectomy and Control group animals were sham operated. Eight weeks after the first operations, two implants were bilaterally placed in tibial bones of animals. Zoledronic acid administration in Zol group and saline infusions in Ovx and Control groups were made at the implantation time. All of the subjects were sacrified and tibial specimens were resected eight weeks after the implantation. Histomorphometric analysis, resonance frequency analysis, removal torque test and radiodensitometric analysis were made on the harvested tibial bones including implants. The data were statistically analyzedHistomorphometric, resonance frequency and radiodensitometric analyses revealed significant improvement in osseintegration of implants in Zol group compared with Ovx group. The differences between groups in removal torque test were not statistically significantResults of this study suggest that systemic zoledronic acid administration improves osseointegration of titanium implants placed in osteoporotic state of bone.