Sağlık yüksekokulu öğrencilerinin madde kullanımına etki eden etmenler ve aileden aldıkları sosyal desteğin etkisi
Effects of factors and social support from family on substance abuse among students at health school
  1. Tez No: 225936
  2. Yazar: FİGEN ÇAVUŞOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZUHAL BAHAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışma, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Sağlık Yüksekokulu'nda okuyan öğrencilerin madde kullanımına etki eden bazı değişkenler ve aileden aldıkları sosyal desteğin etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır.Araştırmanın evrenini Ondokuz Mayıs Üniversitesi Samsun Sağlık Yüksekokulu'nda okuyan 200 ebelik ve 246 hemşirelik öğrencileri olmak üzere toplam 446 öğrenci oluşturmuştur. Bu öğrencilerden 422 tanesine ulaşılabilmiştir. Araştırma Ondokuz Mayıs Üniversitesi Samsun Sağlık Yüksekokulu'nda 01.03.2008- 31.04.2008 tarihleri arasında yapılmıştır.Veri toplama aracı olarak literatür doğrultusunda hazırlanan ve 27 tane sorudan (tanımlayıcı özellikleri araştıran 8 soru, sigara, alkol, uyuşturucu madde kullanım durumlarına ilişkin 20 soru) oluşan anket formu ile Procidano ve Heller tarafından 1983 yılında geliştirilen aileden algılanan sosyal destek ölçeği kullanılmıştır. Bu ölçeğin 1993 yılında Eskin tarafından İsviçre'de yaşayan Türk nüfusu örneklemiyle geçerlik ve güvenirlik çalışması yapılmıştır. Elde edilen veriler bilgisayarda 12.00 SPSS paket programında değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was performed to determine effects of several factors and social support from family on substance abuse among students at Ondokuz Mayıs University Health School.The study population included a total of 446 students at Ondokuz Mayıs University Health School, of whom 200 were majoring in mid-wifery and 246 were majoring in nursing. Out of 446 students, 442 were enrolled in the study. We performed the study at Ondokuz Mayıs University Health School between 1 March 2008 and 31 April 2008.Data were collected with a questionnaire developed by the investigator in the light of the literature and composed of 27 questions, of which 8 were about descriptive characteristics and 20 were about substance abuse, and with the Perceived Social Support from Family Scale developed by Procidano and Heller in 1983. The validity and reliability of the scale were tested by Eskin for the Turkish population living in Switzerland in 1993.