Hemşire ve hastaların postoperatif ağrı değerlendirmelerinin karşılaştırılması
Nurses and patients postopertaive pain assessment comparision
- Tez No: 225949
- Danışmanlar: PROF. DR. NECDET AYTAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışma, hemşirelerin ve hastaların postoperatif ağrı değerlendirmelerindeki uyumun karşılaştırılması amacıyla tanımlayıcı olarak planlandı. Çalışma Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Cerrahi Bilimlerine ait, Genel Cerrahi servisi 1 ve 2, Ortopedi servisi, Jinekoloji servisi, Üroloji servisi ile Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi servisinde yapılmıştır. Bu kliniklerde görev yapan 47 hemşire ve hemşirelerin bakımını üstlendiği postoperatif ilk 48 saat içinde bulunan, 18 ? 65 yaş aralığında ve genel anestezi almış olan 94 hasta araştırmanın evrenini oluşturmuştur.Ağrı hoşa gitmeyen duyudur. Hastanın konforunu, düşünmesini, uyumasını, duygularını, normal günlük aktivitelerini ve yaşam kalitesini olumsuz yönde etkiler. Ağrı deneyimi yaşayan kişi ağrısını ifade eder, ağrının varlığını nerede olduğunu kişinin kendisi söyler. Çünkü ağrı çeşitli, kişisel, tam olarak tanımlanması ve önleminin alınması zor bir deneyimdir, sağlık çalışanları mutlaka dikkatli olmalı kişisel duyularını tedaviyle karıştırmamalıdırlar. Bu nedenle ağrı yönetiminde ilk ve en önemli adım ağrının değerlendirilmesidirÇalışmamızda hemşirelerin yaş ortalamasının 28.28, mesleki deneyim yılı ortalamasının 7.07, birimdeki deneyim yılı ortalamasının 5.09, % 59.5'inin lisans mezunu, % 68.1'inin geçirilmiş operasyonu olmadığı, % 80.9'unun ağrı ve ağrı yönetimiyle ilgili bilgisinin olduğu, % 55.3'ünün bu bilgiyi lisans eğitiminde almış oldukları saptanmıştır.Hastaların yaş ortalamasının ise 44.68 ve % 62.8'inin kadın olduğu, % 57.0'sinin evli, % 34'ünün ilkokul mezunu, % 41.5'inin ev hanımı olduğu saptanmıştır. % 55.3'ünün geçirilmiş operasyonları olduğu, % 43.6'sının orta büyüklükte operasyon geçirdiği % 59.6'sının postoperatif 1. günde olduğu saptanmıştır.Çalışmanın sonucunda ağrı değerlendirme soru formunun 1, 2, 3 ve 4. bölümünden elde edilen hasta puanı ile hemşire puanı arasında uyum olduğu gözlenmiştir, 1. bölüm; g = 0 732, p < 0.001, 2. bölüm; g = 0.346, p = 0.001, 3/ 1-1. bölüm, g = 290, p = 0.063, 3/ 1-2 bölüm; g = 380, p = 0.008, 3/ 1-3 bölüm; g = 357, p = 0.007, 3/2 bölüm; g = 209, p = 0.031, 4. bölüm g = 346, p < 0.001.
Özet (Çeviri)
The study sample is formed of 94 patients who treat and 47 nurses who working in Çukurova University Balcalı Hospital general surgery clinic 1 and 2, orthopedics clinic, gynecology clinic, urology clinic, plastic and reconstructive surgery clinic. This study has been planned descriptionally with the aim of nurses? and patients? postoperative pain assessment relation to compare.Pain is an unpleasent sensation that can disturb a patient?s comfort, thought, sleep, emotion, normal daily activity and quality of life. Pain is whatever the experiencing person says it is, existing wherever he or she says it does. Because pain is variable and personal experience and is difficult to completely describe and measure objectively, the clinician must be careful not to let the personal biases interfere with treatment. For this reason the assessment is the most important and the first step in pain management.It is discovered that average of nurses? ages was 28.28, average of their professional experience was 7.07, average of their clinical experience was 5.09, % 59.5 were university graduates, % 68.1 with hadn?t former experience operation, % 80.9 had obtain information about pain and pain management, % 55.3 had this pain and pain management information university educations.It is discovered that average of patients? ages was 44.68, % 62.8 were female, % 57 married, % 34 primary education graduates, % 41.5 housewife, % 55.3 with former experience operation and % 43.6 had undergone of middle operation, % 59.6 was in the first day operation.According to the result of investigation, the data gathered McGill Melzack Pain Questionnaire Forms part 1,2,3 and 4 nurses point with patients point relative each other. Part 1; g = 0 732, p < 0.001, Part 2; g = 0.346, p = 0.001, Part 3/ 1-1 , g = 290, p = 0.063, Part 3/ 1-2; g = 380, p = 0.008, Part 3/ 1-3; g = 357, p = 0.007, Part 3/2; g = 209, p = 0.031, Part 4; g = 346, p < 0.001.