Akut romatizmal ateş tanısı alan çocuklarda ritim ve iletim bozukluklarının araştırılması
Rhythm and Conduction Abnormalities in Children with Acute Rheumatic Fever
- Tez No: 225961
- Danışmanlar: PROF. DR. NACİ CEVİZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Akut romatizmal ateş (ARA), gelişmiş ülkelerde sıklığı ve önemi giderek azalmakla birlikte, az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde hala edinilmiş kalp hastalıklarının en önemli nedenini oluşturmaktadır. Akut romatizmal ateş A grubu beta hemolitik streptokok enfeksiyonunu takiben oluşan, 5-15 yaş arasında sık görülen multisistemik bir hastalıktırAkut romatizmal ateşin en önemli klinik bulgusu kardittir. Akut romatizmal ateş seyrinde bazı elektrokardiyografik (EKG) anormallikler gelişebilir ve bunların kardit varlığından bağımsız olduğu bilinmektedir. Birinci derece atriyoventriküler (AV) blok en sık görülen EKG anormalliğidir ve tanıda bir minör kriter olarak kullanılmaktadır. Akut romatizmal ateşli çocuklarda ikinci ve üçüncü derece AV blok, ventriküler taşikardi ve junctional akselerasyon görüldüğü de rapor edilmiştir. Bildirilen bu anormallikler 12-lead yüzey elektrokardiyografi kullanılarak tanımlanmıştır. Fakat bu anormalliklerin gerçek prevelansı, 24 saatlik elektrokardiyografi kayıtları ile araştırılmamıştır. Bu çalışmada, biz ARA tanısı almış olan çocuklarda, asemptomatik ritm ve atriyoventriküler ileti anormalliklerini, 24-saatlik Holter kayıtları ile değerlendirdikÇalışma 01.06.2005-23.07.2008 tarihleri arasında hastanemiz çocuk sağlığı ve hastalıkları kliniğine başvurarak akut romatizmal ateş tanısı almış ve izlenmiş olan 64 olgu üzerinde yapıldı. Erkek kız oranı 1:0.72 idi. Ortalama yaş 11.8±2.3 yıl olarak tespit edildi. Hastaların %95.3'ü ilk atakta değerlendirildi.Çalışmamızda hastaların yüzey EKG kayıtlarında birinci derece AV blok sıklığı %21.9 (14/64) olarak bulundu. Bir hastamızda (%1.56) Mobitz tip 1 blok ve Wenckebach periodisitesi saptandı. Mobitz tip 2 blok ve üçüncü derece blok hastalarımızda gözlenmedi. Ortalama PR aralığı, karditi olan ve olmayan hastalarda istatistiki olarak farklı değildi (p>0.05). Ayrıca hastalarda saptanan major bulguların tipi ve olaya karditin eşlik edip etmemesi ile birinci derece AV blok varlığı arasında istatistiki ilişki saptanmadı (p>0.05Yüzey EKG kayıtlarında 3 hastada (%4.7) akselere junctional ritm (AJR) saptanırken, 24 saatlik EKG izleminde 9 hastada (%14) AJR atakları saptandı. Yüzey EKG ve/veya Holter kayıtlarında toplam 10 (%15.6) hastada AJR saptandı. Kardit yokluğu ile AJR varlığı arasında anlamlı ilişki saptandı (p=0.006). Akselere junctional ritim varlığı ile yüzey EKG'de PR uzaması olup olmaması arasında ise bir ilişki saptanmadı (p>0.05Çalışmamızda yüzey EKG'de erken vuru sıklığı %1.7 iken 24 saatlik izlemde %29.7 olarak saptandı. Kardit varlığı ile erken vuru varlığı arasındaki ilişki anlamlı (p=0.029) olarak bulunduYüzey EKG'de ölçülen PR aralığı ile QTd aralıkları arasında pozitif bir korelasyon saptandı (?2=0.0446, p=0.000Bu çalışmanın sonuçları, akut romatizmal ateşli çocuklarda görülen ritm ve iletim bozukluklarının sıklığının yüzey EKG kayıtlarında saptanandan daha sık oranda olduğunu göstermektedir. Yirmi-dört saatlik EKG kayıtları gözden kaçabilecek bu tip bozuklukların yakalanmasını sağlayabilir. Saptadığımız ritm ve iletim bozuklukları hayatı tehdit eder düzeyde önemli olmamakla birlikte, yapılacak daha ileri çalışmalar özelikle AJR'in ARA'e spesifik olup olmadığı konusunu aydınlatacaktır.
Özet (Çeviri)
While the incidence and importance of acute rheumatic fever (ARF) has been declining in industrialized countries, it remains as the most important cause of acquired heart disease in developing or undeveloped countries. Acute rheumatic fever, a multisystem disease following infection with group A beta-hemolytic streptococcus, is common among children (5-15 yearsCarditis is the most important clinical feature of ARF. Some electrocardiographic abnormalities can develop. First degree atrioventricular (AV) block is the most popular one and it is used as a minor diagnostic tool. Cases with second and third degree heart block, ventricular tachycardia and junctional acceleration had been reported in children with ARF. All these abnormalities had been defined depending on 12-lead electrocardiography. But the real prevelance of these abnormalities had not been investigated previously, by evaluation of long term electrocardiographic recordings. In present study, we evaluated the asymptomatic rhythm and AV conduction abnormalities by evaluating the 24-hour Holter recordings, in children with the diagnosis of ARFIn this study we evaluated 64 inpatients with rheumatic fever admitted to Atatürk University Research Hospital Departement of Pediatrics between 01.06.2005-23.07.2008. The ratio of boys to girls was 1:0.72, and the mean age of the patients was 11.8±2.3 years. We had evaluated 95.3% patients of the all patients during the first attack of acute rheumatic feverIn our study, frequency of first degree AV block was found as 21.9% (14/64) in surface EKG recording of patients. Mobitz type ? block and Wenkebach periodisity were determined in one patient (1.56%). Mobitz type ?? and complete heart block were not observed. Mean PR interval of patients with carditis was not different than them to of patients withouth carditis. Also there was not a statistical relation between presence of first degree AV block and the type of major criterias and presence of carditis.While an accelerated junctional rhythm (AJR) was determined in surface ECG of 3 patients (4.7%). It was present in Holter recordings of 9 patients (14%). In a total of 10 patients (15.6%) AJR was determined either in surface ECG or in Holter recordingsA significant relation was determined between presence of AJR and absence of carditis (p>0.05). Presence of AJR was not found to be related to prolonged PR intervalIn our study, prematuree contractions were present in 1.7% of surface ECGs, and 29.7% of 24-hour ECG recordings. Presence of prematuree contractions was found to be significantly related to carditis (?2=0.0446, p=0.000The conclusion; Our results suggest that in patients with ARF the prevalance of rhytm and conduction abnormalities may be much were than determined in surface ECG. Twenty-four hour ECG recordings can make it possible to catch these abnormalities. Although the rhytm and conduction abnormality, that were determined in our study, are not life threating abnormalities, further studies with clarify whether these abnormalies are specific to ARF or not.