Akut romatizmal ateşli çocuklarda nt-pro brain natriüretik peptid ve osteopontin düzeylerinin, hastaların tanı ve takibindeki yeri
The ımpact of nt-pro braın natrıuretıc peptıde and osteopontın levels ın the dıagnosıs and course of the chıldren wıth acute rheumatıc fever
- Tez No: 297508
- Danışmanlar: PROF. DR. SADIK BÜYÜKBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışmada Akut Romatizmal Ateşli çocuklarda serum NT-proBNP ve Osteopontin düzeylerinin hastalığın tanısında ve tedavinin takibindeki yeri araştırıldı.Çocuk kardiyoloji kliğinde Akut Romatizmal Ateş tanısı alan, 6-16 yaşlarında 15 hasta ve 21 sağlıklı çocuktan alınan serum örnekleri ile NT-proBNP ve Osteopontin analizi yapıldı.Hastaların tedavi öncesi plazma NT-proBNP seviyeleri kontrol grubuyla tedavi öncesi ve tedavi sonrası gruplar karşılaştırıldığında anlamlı fark tespit edildi. NT-proBNP seviyeleri tedavi öncesi grupta kontrol grubuyla kıyaslandığında anlamlı olarak yüksekti. Hastaların tanı anındaki mevcut kapak yetmezliği ve artmış sol atriyum hacimlerinin tedaviyle düzelmesine paralel olarak plazma NT-proBNP düzeylerininde gerilediği gözlendi.Osteopontin değerlerleri açısından tedavi öncesi ve kontrol grubu karşılaştırıldığında anlamlı fark tespit edildi. Tedavi öncesi grupta OPN değerleri kontrol grubuna kıyasla anlamlı olarak yüksekti.
Özet (Çeviri)
In this study, the place of the levels of serum NT-proBNP and Osteopontin in children with acute rheumatic fever and have been researched.NT-proBNP and Osteopontin analysis have been performed with serum samples taken from 15 patients with 6-16 age and have acute rheumatic fever diagnosis in children?s cardiology clinic and from 21 healthy children.When the levels of control group pre-treatment plasma NT-proBNP of the patients were compared with pre-treatment and post-treatment groups, significant difference has been determined. When NT-proBNP levels were compared with pre-treatment control group, it was significantly high. Prevalent valve failure of patients during diagnosis, in parallel with healing with the treatment of increased left atrium size, plasma NT-proBNP levels were observed to have decreased.There was a significant difference between pre-treatment group and control group in terms of Osteopontin values. OPN levels in pre-treatment group were significantly higher than the control group.