Memenin malign ve benign lezyonlarında glutatyon-S-transferaz, glutatyon redüktaz, glukoz 6 fosfat dehidrogenaz, 6 fosfoglukonat dehidrogenaz enzim düzeylerinin histopatoloji ile ?liskisi
The relationship of glutathione S-transferase, glutathione reductase, glucose-6-phosphate dehydrogenase and 6 phosphogluconate dehydrogenase enzyme levels with histopathology of malignant and benign lesions of the breast
- Tez No: 226009
- Danışmanlar: PROF. DR. RAGIP ÇAM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Giris ve AmaçGlutatyon detokisfikasyon yolu enzimlerinden Glutatyon-STransferaz(GST), Glutatyon Redüktaz (GR) ve bu yolla iliskili Pentoz FosfatYolu enzimlerinden Glukoz-6-fosfat dehidrogenaz (G-6PD), 6-Fosfoglukonatdehidrogenaz (6-PGD) memenin malign tümörlerinde aktivitelerinin yüksekolduğu bazı çalısmalarla gösterilmistir. Glutatyon ve glutatyon ile ilgili bazıenzimler hem antioksidan hem de ilaç detoksifikasyonunda önemli görevleresahiptirler. Çalısmamızda; glutatyon detoksifikasyon yolu enzimlerindenGST, GR ve bu yol ile iliskili pentoz monofosfat yolundaki iki enzimin; G-6PD ve 6-PGD enzim aktivitelerinin benign ve malign meme lezyonlarındahistolopatolojik değisimlerle nasıl bir paralellik gösterdiğini ve memelezyonlarını değerlendirirken bu enzim aktivitelerinin bir tahmin değeritasıyıp tasımadığını arastırdık.Materyal ve MetodÇalısmaya; ön tanısı konulmus, malign ve benign hastalıklar nedeniylebasvuran, çalısma kriterlerine uyan ve 21'i meme kanseri, 8'i fibroadenom,3'ü fibrokistik hastalık olmak üzere toplam 32 hasta dahil edildi. Dokuörnekleri, aynı hastadan esit ebatta, ameliyatla çıkarılmıs tümörlü ve tümörçevresi sağlıklı dokulardan olusturuldu. Tümörlü ve tümör çevresi sağlıklıdoku örneklerinde GST, GR, G-6PD ve 6-PGD enzim aktivitelieri incelendi.Benign ve malign lezyonlu hastalarda peritümöral sağlıklı dokuörnekleri, benign ve malign tümörlü dokularda enzim düzeyleri, benignlezyonlu hastalarda tümörlü doku ile peritümöral sağlıklı doku örneklerindeenzim düzeyleri, malign tümöral doku örnekleriyle tümör çevresi sağlıklı dokuörnekleri ve malign tümörlü doku örneklerinde enzim aktiviteleri histopatolojikparametrelerle karsılastırıldı.?statistiksel analizde; nonparametrik Spearman's rank korelasyonkatsayısı Mann-Whitney testi ve Wilcoxon Signed Rank testi kullanıldı.BulgularBenign ve malign lezyonlarda peritümöral sağlıklı doku örneklerikarsılastırıldığında G-6PD ve GR düzeyleri (p< 0,05) anlamlı farklılıkgösterirken GST ve 6PGD düzeylerinde bir farklılık saptanmadı. GST ve GRdüzeylerinin malign tümörlü dokularda benign tümörlü dokulara oranlaanlamlı derecede farklı (p< 0,05) olduğu gözlendi.
Özet (Çeviri)
Introduction and PurposeIn recent studies, it has been shown that glutathion detoxificationpathway enzymes Glutathione S-Transferase (GST), Glutathione Reductase(GR) and pentose phosphate pathway enzymes; Glucose-6-phosphatedehydrogenase (G-6PD) and 6-phosphogluconate dehydrogenase (6-PGD)has increased activities in patients with malignant tumors of the breast.Glutathione and enzymes related to glutathione pathway have importantroles as both antioxidant and drug detoxification. In our study we studied theactivities of GST, GR, G-6PD and 6-PGD in malignant and benign lesions ofbreast and their correlation with histopathological changes. We also studiedif these activities have any predictive value in evaluation of breast lesions.Material and Method32 patients (21 breast cancer, 8 fibroadenoma and 3 fibrocystic diseasecases), were included to the study. Tissue samples were taken from eachpatient, from both tumor and healthy tissue surrounding the tumor. GST, GR,G-6PD and 6-PGD enzyme activities were measured in these tissuesamples.Enzyme activities were compared with the histopathological parametersin malignant lesions.