E-ojistik uygulayan işletmelerin incelenmesi
The study of the companies which render e-logistics service
  1. Tez No: 226064
  2. Yazar: İSMET BİHTER KARAGÖZ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ. İ. FİGEN GÜLENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Tarih öncesi çaglardan bu yana varlıgını sürdüren lojistik, isletme kavramı olarak literatürde yerini yeni almasına ragmen kapsam ve tanımında sürekli degisimler geçirmistir. Müsteri istek ve ihtiyaçlarını karsılamayı hedefleyen lojistik; küresellesme, ilerleyen teknoloji ve artan tüketici bilinci ile sekillenen dinamik bir sektör haline gelmistir. Bu durum isletmeleri, yenilikleri yakından takip etmeye zorlamaktadır. Bu çalısmada, lojistik firmalarının, faaliyetlerinde elektronik uygulamalar kullanmasıyla birlikte basarılarının ne derecede etkilendiginin belirlenmesi amaçlanmıstır. Hazırlanan bu çalısma üç ana bölümden olusmaktadır. İlk bölümde; lojistik tanımından baslayarak günümüze kadar dünyada ve Türkiye'de lojistik kavramının gelisimi ve önemi, lojistikle ilgili kavramlar, lojistik yönetimi ve faaliyetlerinin ayrıntılarıyla açıklamalarına yer verilmistir. İkinci bölümde; elektronik ticaret ve lojistikle olan iliskisi konu edilmistir. İlk basta e-ticaretten kısaca bahsedilerek e-lojistige geçis yapılmıs, e-lojistigin uygulama alanları, yazılımları ve uygulamaları sagladıgı avantajlar ve karsılasılan zorluklarla beraber açıklanmıstır. Son bölümde, e-lojistik uygulayan Türkiye'nin öncü lojistik isletmelerine çalısmanın ölçüm kriterlerine uygun olarak elektronik posta kullanılarak kapsamlı bir anket uygulaması yapılmıstır. Toplanan veriler istatistiksel olarak analiz edilip, elde edilen bilgiler çalısmanın sonucunda gösterilmistir.
Özet (Çeviri)
Although logistics enduring from the prehistoric ages has a place in literature as a business term, its scope and definition evolved continuously. Logistics aiming at meeting customer?s wants and needs has become a dynamic sector shaped by globalization, developing technology and increasing consumer consciousness. This situation enforces businesses to follow innovations closely. The goal of this paper is to determine how the success of the logistic firms was affected after they used electronical applications in their activities. It includes three main parts. In the first part, starting with the definition of logistics, the development of the concept in the world and in Turkey, its importance, concepts related to logistics, management of logistics and its activities are explained in detail. In the second part, the relationship between e-trade and logistics is discussed. After mentioning e-trade shortly, the advantages and disadvantages of elogistics, its applications, its software are defined. In the last part, an extensive survey for the Turkey?s leading logistics enterprises, which is appropriate for this paper?s measurement criterias, is done by e-mail. Collected data is analyzed statistically and obtained knowledge is shown at the end.