İş ve sosyal güvenlik alanında idari para cezaları ve yargısal denetim
In work and social security fields administrative fines and judicial control
  1. Tez No: 226073
  2. Yazar: DURSUN ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. NUSRET İLKER ÇOLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
İdari yaptırımlar, herhangi bir yargılama ve yargı kararı olmaksızın idarenin verdiği cezalardır. Bu cezalar çoğunlukla idari para cezalarıdır. İdari yaptırımlar beş unsur yönünden incelenir. Bu unsurlar konu unsuru, sebep unsuru, yetki unsuru, şekil unsuru ve amaç unsurudur. Yargılama safhasında idari işlemler bu unsurlar yönünden incelemeye tabi tutulur. İş ve sosyal güvenlik alanında devlete uluslararası hukukun ve anayasanın yüklediği yükümlülükler vardır. Sosyal devlet, herkese insan onuruna yakışır asgari bir hayat seviyesi sağlamayı amaçlayan devlettir. Sosyal devletin gerçekleşebilmesi için ekonomik ve sosyal kalkınmanın sağlanması, gelir adaletinin yerine getirilmesi ve sosyal güvenlik sisteminin kurulması gerekmektedir. İş ve sosyal güvenlik alanı 4857 ve 506 sayılı yasa ile düzenlenmiştir. Bu yasalarda iş ve çalışma yaşamını düzenleyen bazı yükümlülükler öngörülmüş ve uyulmaması halinde verilecek idari yaptırımlar getirilmiştir. 4857 sayılı yasa iş hayatını düzenleyen temel yasadır. Bu yasada düzenlenen yükümlülüklere uyulmaması halinde verilecek idari para cezaları tek tek incelenmiştir. Aynı şekilde sosyal güvenlik alanında temel düzenlemeleri içeren 506 sayılı yasada öngörülen yükümlülükler ve idari yaptırımlar tek tek incelenmiştir. İdari yaptırımların bir kısmı idare tarafından uygulandığında kesinleşir. Yani bunlar için yargı yolu kapalıdır. Bununla birlikte 4857 sayılı yasa uyarınca verilecek para cezalarında idari yargı yolu açıktır. 7 günlük idari dava açma süresi tanınmıştır. Ancak idare mahkemesi tarafından verilen kararlara karşı temyiz yolu kapatılmıştır. 506 sayılı yasa uyarınca verilecek para cezalarında da yargı yolu açıktır. Bu yasada idari itiraz ve idari yargı yolu ayrı ayrı düzenlenmiştir. Anayasamahkemesinin iptal kararından sonra yetkili yargı yeri idare mahkemesi olmaktadır. Konunun öneminden dolayı anayasa mahkemesi kararına çalışma içerisinde bütün olarak yer verilmiştir. İdari yaptırımlar etkinliği ve hızlılığı sebebiyle iş ve sosyal güvenlik alanında geniş ölçüde yer almaktadır. Çalışma hayatında ki düzenin korunması açısından idari yaptırımlara yer verilmesi gerekli ve yerindedir.
Özet (Çeviri)
Administrative sanctions are punishment which are given by administration without a trial or judgement decision. These sanctions are mostly adminisrative fines. Administrative sanctions are examined five component. These components are subject, reason, authority, method and aim. In trial stage, administrative sanctions and transactions are examined with these components. In work and social security field, there are obligations which have to done by state in accordance with international law and constitution. Social state is a state which aims to provide a life level which suits human pride for everybody. Becoming social state involves supplying economic and social devolopments, providing income equality and setting up social security system. Work and social security field were arranged by number 4857 and 506 laws. In these laws, some obligations which arrange work and work life were anticipated and administrative sanctions were brought to punish people and instituons when not to obey these rules. Number 4857 law is main law which arranges work life. Administrative fines which will be given when not to obey rules which is arranged by this law were examined one by one. In the sama way, obligations and administrative sanctions in number 506 law, which involves main rules in social security field, were examined one by one. Some administrative sanctions become definite when it put into practice by administration. That is to say, it is impossible to judge these kinds of decisions.In addition to this, for administrative fines, which will be given in accordance with number 4857 law, administrative judgment ways were opened. Seven days were recognised to hear a case for claimant. However, sentences, which are given administrative courts, can?t be discerned. Fines, which will be given in accordance with number 506 law, can be discerned. In this law, administration objection and administrative judgment ways were arranged separetely. After constitution court?s cancellation decision, authorized judgments are administrative courts. Because of importance of subject, cancellation decision of constitution court was given place to entirely. Administrative sanctions entirely take part in work and social security field due to activity and velocity. To give place to administrative sanctions is necessary and appropriate to protect order of the work life.