Türkiye'de bireysel emeklilik sistemi
Individual pension system in Turkey
  1. Tez No: 226085
  2. Yazar: CEM GÜLHAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ. İBRAHİM SUBAŞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sigortacılık, Insurance
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Günümüzde birçok gelismis ülkede ve bazı gelismekte olan ülkelerde özel emeklilik fonları, mevcut sosyal güvenlik sistemlerini tamamlayıcı bir yöntem olarak görülmektedir. Özellikle gelismis ülkelerdeki uygulamalara baktıgımızda özel emeklilik sistemlerinde, küçük oranlı tasarruflar, düzenli prim ödemeleri vasıtasıyla büyük fon havuzlarında biriktirilip, uzun vadeli kaynak olarak ekonominin hizmetine sunulmaktadır. Türkiye'de 2003 yılında yürürlüge girmis olan Bireysel Emeklilik Sisteminin bu çalısma kapsamında ele alınan bölümleri asagıda açıklanmaktadır. Çalısmanın birinci bölümünde sosyal güvenlik kavramı, Türkiye'de sosyal güvenligin kavramı ve tarihsel gelisimi, sosyal güvenlik sistemleri ve yöntemleri, mevcut sosyal güvenlik kurumları ve organizasyonu hakkında bilgi verilmistir. kinci bölümde Dünyada bireysel emeklilik sistemine genel bir bakıs ve Türkiye'de bireysel emeklilik sisteminin faydaları, tarihçesi, amacı, kapsamı, isleyis yapısı, ilgili kurumlar, denetim mekanizması, emeklilik yatırım fonu, bireysel emeklilik sisteminin finansman kaynakları, emeklilik sözlesmesi taraflarının hak ve yükümlülükleri, vergi düzenlemeleri ve emeklilik sözlesmeleri, bireysel emeklilik sistemi ile birikimli hayat sigortası kıyaslaması anlatılmıstır. Üçüncü bölümde sisteme yönelik elestiriler, 2003 yılından bu yana bireysel emeklilik sistemi istatistiki verileri, sirket bazında bes temel göstergeleri ile bireysel emeklilik ve diger yatırım araçları karsılastırması üzerine yapılan çalısma yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
At the present time, in most developed countries and in an increasing number of developing countries, private pension funds are considered as supplement to the social security systems. Particularly, in developed countries, private pension systems serve as long term financial sources through accumulating regularly paid prime payments in big fund pools. Titled as“social security system”, the first part of this study covers the development of social security concept, methods and financial sources of social security, security systems in Turkey. ln the second part of the study, the Individual pension system, a private model within social security system, in Turkey and World are analyzed in detail. In the third part, criticism against individual pension system, recent figures of individual pension system since it was launched in 2003 and a study on the yield comparison of individual pension system against other financial instruments are mentioned.