Kadın sorunu açısından bir felsefe tarihi okuması
A reading of history of philosophy on the matter of woman
- Tez No: 226086
- Danışmanlar: PROF. SİNAN ÖZBEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 190
Özet
Felsefe tarihi sanılanın aksine kadın sorunu açısından çok verimli bir araştırma alanıdır. Geleneğin bu sorun eşliğinde okunması filozofların genel olarak insan görüşleri hakkında bilinenlere yeni bilgiler eklemektedir. Felsefede çoğu kez gözden kaçırılabilir olan küçük bir ayrıntı, kadına dair belirleyici bir görüşü özetleyebilir. Bu çalışmada bu küçük ayrıntılarla uğraşıldı ve bu küçük ayrıntılara iki yıl gibi büyük bir zaman ayırıldı demek mümkündür. Bu anlamda çalışmanın bazı eksiklikler taşıyor olması, araştırma alanının genişliğinden kaynaklanmaktadır. Bunun dışında bu çalışma dört ayrı bölümden oluşmakta ve kadın sorununu filozofların görüşleri üzerinden ele alarak tartışmayı hedeflemektedir. Bu dört bölüm kadına dair görüşlerin tarihsel değişimi olarak görülebileceği gibi belirlenmiş çeşitli sorunlar ekseninde konunun tartışılmaya çalışılması olarak da ele alınabilir. Bu anlamıyla buradaki dört bölümün tamamlanmış bir çalışmanın parçaları olmadığı ve daha sonra yapılacak olan araştırmalara bir giriş niteliği taşıdığı belirtilmelidir. PDF created with pdfFactory Pro trial version www.pdffactory.com
Özet (Çeviri)
Against to the common opinion, history of philosophy is a very fruitful field for the debates on the matter of the women. Re-readings of the history of philosophy through this matter add new lines to the wellknown portrait of human nature drawn by philosophers. Sometimes a little detail mostly ignored within their philosophical buildings can summarize their characteristic attitudes on the matter of women. What are worked on are these kinds of details of two thousand years. At this point, because of the wideness of the extent and the range of investigation there may be somethings that are being overlooked. Moreover, this work neither have to be considered as a classical feminist work nor as a work external to the so-called pure philosophy. This would be the most injustice attitude against this work This work consists of four distict parts. And the matter of women is tried to being discussed by the way of taking views of philosophers on it into account. These four parts can be seen as alteration point of views on this matter within history and also as the axles of determined various problems all debates on this matter go around. At this point, this four parts that are consisted in this work are determined as the main lines of the problem, and have introductory characters for the next works. PDF created with pdfFactory Pro trial version www.pdffactory.com