Türkiye'de bireysel emeklilik sistemi ve ekonomik büyüme arasındaki ilişkinin ampirik analizi
Empirical analysis of the relationship between the individual pension system and economic growth in Turkey
- Tez No: 511381
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE ÖNER KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bankacılık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Fonlama esasına dayanan emeklilik sistemlerinin sosyal işlevi yanı sıra ulusal tasarruf düzeyini artırması, yatırımların finansmanında kullanılabilir uzun vadeli fonlar oluşturması, sermaye piyasalarının derinleşmesine katkıda bulunması ve istihdam imkânı sağlaması gibi ekonomik işlevleri de bulunmaktadır. Söz konusu ekonomik işlevleri ile fonlama esasına dayanan bireysel emeklilik sistemlerinin ekonomik büyümeyi olumlu yönde etkilemesi beklenmektedir. Bu doğrultuda, çalışmada, Türkiye'de bireysel emeklilik sistemi ile ekonomik büyüme arasındaki uzun dönemli ilişkinin –eşbütünleşmenin– incelenmesi amaçlanmaktadır. 2006:1 - 2017:4 dönemine ilişkin üçer aylık verilerin kullanıldığı çalışmada, bireysel emeklilik sistemi ile ekonomik büyüme arasındaki uzun dönemli ilişkinin varlığı Autoregressive Distributed Lag (ARDL) sınır testi yaklaşımı ile analiz edilmektedir. Çalışmada, ekonomik büyüme değişkeni, gayrisafi yurtiçi hasıla (GSYH) reel değişim oranı ile ölçülmektedir. Bireysel emeklilik sistemi değişkeni olarak ise bireysel emeklilik sisteminde toplanan katkı paylarından yatırıma yönlenen toplam tutar reel değişim oranı kullanılmaktadır. Elde edilen sonuçlar, Türkiye'de bireysel emeklilik sistemi ile ekonomik büyüme arasında eşbütünleşmenin varlığına dair bulgular ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Pension systems based on funding have economic benefits such as providing employment opportunities, contributing to the development of capital markets, creating the long-term funds to finance investments and increasing the level of national savings as well as its social benefits. It is expected that the individual pension systems based on funding will positively affect the economic growth because of its economics benefits. The aim of the study is to examine the long-term relationship -cointegration- between the individual pension system and economic growth in Turkey. In this study, the existence of a long-term relationship between the individual pension system and economic growth is analyzed with the Autoregressive Distributed Lag (ARDL) bounds testing approach to cointegration using quarterly data for the period of 2006:1 and 2017:4. The economic growth variable is measured by real change ratio of the gross domestic product while the individual pension system variable is measured by real change ratio of the total amount that is invested from contributions collected in the individual pension system. The results of the study reveal the existence of cointegration between the individual pension system and economic growth in Turkey.