Bireysel emeklilik sistemi ve Türkiye'deki emeklilik yatırım fonlarının performans çözümlemesi
Individual pension system and the performance analysis of pension mutual funds in Turkey
  1. Tez No: 226087
  2. Yazar: ONUR AKPINAR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ABDURRAHMAN FETTAHOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
?Bireysel Emeklilik Sistemi ve Türkiye'deki Emeklilik Yatırım Fonlarının Performans Çözümlemesi? adlı bu çalısmada Türk Bireysel Emeklilik Sisteminin yapısı incelenmis ve Emeklilik Yatırım Fonları karsılastırılmıstır. Dünya genelinde emeklilik sistemleri demografik egilimler nedeniyle kamu emeklilik sistemleri sosyal güvenlik krizine girmistir. Hükümetler emeklilik sistemlerini yeniden yapılandırmakta ve kamu emeklilik sisteminden fon sistemine geçmektedir. Her ülke emeklilik sitemlerini tamamlayıcı ya da sistemlerine alternatif olarak bireysel emeklilik sistemi kurmaktadır. Çalısmada Avrupa, ABD ve Latin Amerika'da bireysel emeklilik uygulamaları incelenmistir. Türkiye'de 07 Nisan 2001 tarihinde yürürlülüge giren 4632 sayılı ?Bireysel Emeklilik Tasarruf ve Yatırım Sistemi Kanunu? incelenmis ve detaylı olarak gösterilmistir. Bu çerçevede sistem ve sistemin yasal düzenlemeleri, Emeklilik Yatırım Fonları ve bu fonların portföy yönetim faaliyetleri kapsamlı olarak arastırılmıstır. Son olarak Sharpe, Treynor ve Jensen ölçütleriyle Türkiye'deki emeklilik Yatırım Fonlarının Performansları çözümlenmis ve sonuçlar yorumlanmıstır.
Özet (Çeviri)
In this study which named ?Individual Pension System and The Performance Analysis of Pension Mutual Funds in Turkey?; the structure of Turkish Individual Pension System was investigated and Pension Mutual Funds were compared. Because of demografic trends, public pension systems reached the social security crises in worldwide. The governments reforms their pension systems and turns to funded systems. Every country establishes individual pension system due to complementary or alternative to the present system. In the study, European, United States?s and Latin American pension applications were examined. In Turkiye, effective from 07 April 2001 the code of ?Private Pension Saving and Investment System Law? was investigated and monitored in details. Within this frame the system and it?s legal regulations, pension investment funds and these funds? portfolio management activities were researched comprehensively. And finally, Turkish Pension Mutual Funds performanses were analysed with Sharpe, Treynor and Jensen?s ratios and the results were interpreted.