Türkiye Türkçesinde ses etkileşimleri
Sound interactions in modern Turkish
- Tez No: 226088
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NESRİN ALTUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Türkiye Türkçesinde Ses Etkileşimleri adlı çalışmayla Türkçedeki ses olayları Türkiye Türkçesi dönemi esas alınarak belli bir sınıflamaya tabi tutulmuştur. Araştırmada ses ve ses olayları üzerine yapılan çalışmalardan yararlanılmıştır. Bu çalışmalarda yer alan bir çok tanımdan tek bir tanıma, bir çok terimden tek bir terime ulaşılmıştır. Ses olaylarının tanımı ve adlandırması yapıldıktan sonra bu ses olaylarıyla ilgili örnekler verilmiştir. Örnekler için çalışmalarda verilen örnekler gözden geçirilmiş, konuşma dilinden de yararlanılmıştır. Ses olayları sınıflandırılırken seslerin birbirleri üzerindeki etkileri göz önünde bulundurulmuş ve şöyle sınıflandırılmıştır: 1. Yalnızca ünlüleri etkileyen değişimler, 2. Yalnızca ünsüzleri etkileyen değişimler, 3. Hem ünlüleri hem ünsüzleri etkileyen değişimler. İkinci bir sınıflama da Türkçenin yapısına göre yapılmıştır: 1. Sözcük kökünde ses değişimleri, 2. Eklemede ses değişimleri, 3. Birleştirmede ses değişimleri, 4. Vurgunun etkisiyle oluşan ses değişimleri.
Özet (Çeviri)
In this thesis entitled Sound Interactions in Modern Turkish sound phenomena are categorised concentrating on the period of Modern Turkish. Studies on sound and sound phenomena are used for this thesis with a view to comprising a single definition and terminology out of the many. After defining and identifying the sound phenomena, examples are given from various studies. Additionally, samples from spoken language are also included in this thesis. In categorising the sound phenomena interactions between sounds are taken into consideration. The categorisation is as follows: 1) Changes only affecting vowel sounds 2) Changes only affecting consonant sounds 3) Changes affecting both vowels and consonants. A second categorisation is also made based on grammatical structure of Turkish: 1) Sound changes in word roots 2) Sound changes in binding 3) Sound changes in compounding 4) Sound changes due to stress.