Yerel yönetişim: Yerel gündem 21 sürecinde Çankaya Belediyesi
Local governance: Municipality of Çankaya during the local agenda 21
- Tez No: 226098
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET NOHUTÇU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Küreselleşme süreci ile birlikte temsili demokrasi kent yönetiminde yetersiz kalmıştır. Varolan yönetim pratiklerinin değişik bakımlardan yetersiz kalması üzerine, pratikte gelişen yeni arayışlar uygulamada etkili olmaya başlamış ve bu yeni gelişmeleri anlatmak için yönetişim kavramı kullanılmaya başlanmıştır.20. yüzyıl toplumlarında insanlar yönetenlerle aralarında durmadan açılan bir uçurumla yaşamaya çalışmıştır. Devlet aşırı büyümüş ve toplumun taleplerini yerine getirememeye başlamıştır. Demokrasi, ancak devlet ile toplum arasındaki bu uçuruma son verilerek gerçek hale getirilebilir. Yönetişim ile devlet-toplum uzaklığını aşmak amacıyla bir mekanizma kurulmaya çalışılmaktadır.Yönetişim modelinde iktidarın“bürokrasi”tarafından tek başına kullanılması reddedilmiştir ve sivil toplum kuruluşları ön plana çıkarılmıştır.Türkiye'de uygulanan en önemli yerel yönetişim modellerinden birisi ise Yerel Gündem 21'dir. Yerel gündem 21 sürecini sahiplenen ve buna bağlı olarak yerel yönetişim anlayışını yeni bir ?yönetim ahlakı? olarak benimseyen yerel yönetimlerimiz, katılımcı, şeffaf, hesap vermeye ve demokratik denetime açık bir yerel yönetim anlayışının gelişmesine ve yerleşmesine de öncülük etmiştir. Halkın katılımının sağlanması amacıyla belediye bünyesinde Kent Konseyleri oluşturulmuştur.Yerel Gündem 21 sürecinde Çankaya Belediyesi de önemli çalışmalarda bulunmaktadır. Yaşadığımız kente sahip çıkmak, yerel yönetimlerin karar alma süreçlerine daha fazla kesimin katılımını sağlamak, çalışmalarını denetleyebilmek, demokratik, laik ve sosyal hukuk devleti anlayışına katkıda bulunmak ve Çankaya'yı dil, din, ırk, sınıf, cinsiyet ayrımı gözetmeden birlikte yönetmek, daha çağdaş, daha katılımcı, daha uygar bir yapı oluşturmak, kentlilik bilincini ve kültürünü geliştirmek amacıyla Kent Konseyi oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
During the globalization process, city management is inadequate in representative democracy. The new ambience come up with the lose of characteristic of democracy of representative democracy, governance expression is a new way of search. Somehow upon the insufficent existing management practices, ın practices, when the new searches become more efficent, this new practices come into being.The 20 th century community attempted to live a bluff with the governing. Government enlarged devilish and it didn?t fulfill the demand of community. Democracy provided that can be real with the government and community. There must be installed a new contrivance to get over the distance between governance and government community.In the model of the governance, it is abnegated to use capability alone by the bureaucracy and non-governmental organisation is standed in the forefront.The most important model of the local governance is Local Agenda 21 in Turkey. Our local government claimed the Local Agenda 21 process and to embrace the Local Agenda 21 is a new governmental principle. And it spearheaded the participant, glare and democratic supervision. City council is developed for the participation of the community.Municipality of Çankaya has important study in the process of Local Agenda 21. City council is made up, because of, to claim city which we live, to make participation more than today in local administration?s decision-making process to control activity, to contribute to the concept of state democracy, secular, social state and to administrate Çankaya without languaue discrimination, religion discrimination, racial discrimination , group discrimination, sexism, to build up an organization which contemporaneous, participant, civil, to develop conscious and culture of cityfolk.