Bir yerel yönetişim aracı olarak kent konseyleri: Adıyaman Kent Konseyi örneği
City councils as a means of local governance: Adıyaman City ouncil example
- Tez No: 483258
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUNCAY ÖNDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Dünyada ortaya çıkan birtakım gelişmeler neticesinde başta kamu yönetiminde olmak üzere özel sektör ve sivil toplum örgütlerinde katılıma dayalı yeni bir yönetim anlayışı ortaya çıkmıştır. Bu yeni yönetim anlayışı ile bir tarafın diğer tarafı yönettiği klasik yönetim anlayışından örgütlü ve örgütsüz tüm kesimlerin yönetim sürecine katıldığı, karşılıklı etkileşimin ön plana çıktığı, denetlenebilir, şeffaf, hesap verilebilir yönetişim anlayışına geçiş olmuştur. Yönetişim ile yönetenle yönetilenin sürekli bir etkileşim içerisinde olduğu, kamu yararının kişi ve grup çıkarlarının önüne geçmesinin sağlandığı bir sistem sunulmaktadır. Küresel, ulusal ve yerel mekânsal ölçekte uygulama alanı bulan yönetişimin yerel mekânsal ölçekte boyutlarından yerel yönetişim ise yönetişim sürecinin yerel yönetimlerle karşılıklı etkileşim içerisinde gerçekleştirilmesi olarak tanımlanabilir. Yerel yönetişim sürecinde ise yönetişimi gerçekleştirmede bazı mekanizmaların etkili olduğu görülmektedir. Bunların başında ise Türkiye'de olduğu gibi kent konseyleri gelmektedirler. Türkiye'de Yerel Gündem 21 Programı öncesinde ve Program süresinde çeşitli adlar altında varlık gösteren kent konseyleri, 5393 Sayılı Belediye Kanunu ve Kent Konseyi Yönetmeliği ile yasal zemine kavuşmuş ve yaygınlaşmıştır. Bu kapsamda; çalışmanın amacı yerel yönetişimin Türkiye'de uygulamada en önemli araçlarından biri olarak kabul edilen kent konseylerini Adıyaman Kent Konseyi örneği ile birlikte incelemektir.
Özet (Çeviri)
A new management understanding based on participation in the private sector and non-governmental organizations, especially in public administration, has emerged as a result of some developments that have emerged in the world. With this new management concept, one of the parties has taken over the management approach of all the organized and unorganized sections from the classical management understanding, the transition of the mutual interactions to the foreground, the auditable, transparent and accountable governance approach. Governance and management are in constant interaction with each other and a system is provided to prevent the interests of people and groups of public interest. Governance finds application at global, national, and local spatial scales. The size of local governance is governance at the local spatial scale and it can be defined as the period of governance are interacted with local governments. Some mechanisms are seen to be effective in achieving governance while in the process of local governance. At the beginning of these are the city councils as they are in Turkey. The city councils in Turkey, which existed before the Local Agenda 21 Program of Turkey and under the various names of the Program, have reached the legal basis with the municipal law numbered 5393 and city council directive. The purpose of working within this scope is to examine the city councils, which are considered as one of the most important tools of local governance in practice in Turkey, together with the example of Adiyaman City Council.