Kamuda stratejik planlama dönemi: Belediyelerce hazırlanmış stratejik plan örnekleri
Strategic planing term in public: Strategic plan examples which have been prepared by municipalities
  1. Tez No: 226099
  2. Yazar: ONUR ÜNLÜ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AHMET NOHUTÇU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Yerel boyutta hizmet saglayıcısı olarak belediyeler, demokrasinin gelistirilmesinde katkı saglayan önemli bir yerel yönetim organıdır. Ancak kamu idaremizin oldugu gibi belediyelerimiz de sahip oldugu öneme karsın bir çok yapısal sorunla mücadele etmektedir. Bu yapısal sorunların çözümü için kamu kurumlarımız idari yapılarında yeni yönetim sistemleri kullanmaktadırlar. Bu arastırmada; yeni yasal düzenlemeler ile kendisine uygulama alanı bulan stratejik planlama çalısmalarının belediyelerimizin sahip oldugu yapısal sorunların birçoguna çözüm getirebilecegi inancı aktarılmaktadır. Ancak dikkat edilmesi gereken konu, stratejik plan uygulamalarının bir degisim hareketi oldugu ve önündeki engellerin farkında olunması gerektigidir. Bu baglamda, stratejik planlama koordinasyon çalısmaları, degisim yönetimi çerçevesinde genel bir bakıs açısıyla analiz edilmistir. Ayrıca uluslar arası örneklerle karsılastırmalı bir degerlendirme yapılmıstır. Bununla birlikte, belediyelerce hazırlanmıs bazı stratejik plan örnekleri incelenerek, sahip oldugu yeterlilikler konusunda bir yorum elde edilmis ve bu dogrultuda, stratejik planlama uygulamalarının sahip oldugu sorunlar ve ilgili çözüm önerileri ortaya konulmustur.
Özet (Çeviri)
Municipalities which prove contribution to develop democracy, are important a public associations as the public service provider in local area. However in spite of their importance, like our public administration, municipalities struggle a lot of structural problems too. Our public administration use new management systems in their managerial structure to solve these structural problems. In this study, transplant a belief about, strategic planning studies, which find application space whit new legal arrangement, prove solution for structural problems which our municipalities possess. Barely, topics were paid attention are, strategic plan applications are a changing movement and there are many handicaps in front of it. Also, strategic planning coordination studies have been pointed out from change management perspective. Furthermore, these applications comparatively have been appreciated whit international exams. In addition to this, strategic plan exams which are prepared by municipalities, have been pointed out and have examined sufficiency which it possess. In this way, problems which strategic planning applications possess and concerned solution proposals have been exposed.