Çalışma etiğinde güncel açılımlar
Current expansions in business ethics
- Tez No: 226100
- Danışmanlar: PROF.DR. Z. GÖNÜL BALKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Çalışma etiği, 1980'lerden itibaren günümüz çalışma hayatında önemi artan bir kavramı ifade etmektedir. İş hayatında bireylerin birbirine, çevreye karşı göstermek zorunda oldukları tutum ve davranışların neler olması gerektiği üzerinde durulmaktadır. İşletmelerde sergilenen tutumun hangilerinin doğru ve iyi hangilerinin yanlış ve kötü olduğu araştırmanın özünü teşkil etmektedir. Bu çalışmada yaşanan sorun bu konu hakkında güncel ve özgün eserlerin olmayışı, işletmelerin çalışma etiğine yönelik ilgili gözüküp, uygulamalarda tersi bir tavır sergilemelerinin tespit edilmesidir. Bu anlamda bu tezin amacı konuyu güncel hayatla bağdaştırmak, etik değerlere sahip olmanın bireylere, kurumlara, topluma neler kazandırabileceğini ortaya koymaktır. Bu çalışmada ayrıca etik konusunda yaşanan sorunlara değinilmiş, bunların kaynakları ve nedenleri araştırılmış, etik dışı davranışlara göz yuman kurum ve kişilerin karşılaşacakları problemlere dikkat çekilmiştir.
Özet (Çeviri)
Business ethics defines a concept which has become more and more important in today?s business life starting by 1980s. In business life it is important with what kind of attitudes and behaviours should individuals approach to each other and their surrounding. Trying to find out which attitudes in enterprises are correct and good, and which are wrong constitutes the basis of this study. The main problem while carrying out this study was lack of up-to-date and original works about this subject, and identifying that the enterprises seem like interested in work ethics while actually they practice just the opposite way. In this regard, the purpose of this thesis is to reconcile the subject with the daily life, and to manifest the possible advantages of possessing ethical values by people, enterprises and society. The problems regarding ethics, the reasons and sources of those problems have also been mentioned in this study; and it has been drawn attention to the problems which people or foundations will face when they condone unethical behaviours.