Kocaeli'de yerel gazetelerin tarihsel ve teknolojik gelişimi
Historical and technological development of local newspapers in Kocaeli
- Tez No: 226101
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. KERİM KARAGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Kocaeli Yerel Basını, gerek İstanbul gibi büyük bir metropole yakın olması gerekse kentin taşıdığı potansiyel bakımdan büyük önem arz etmektedir. Kentin, ülke ekonomisinin ana damarlarından birini oluşturması, ülkenin ilk kâğıt fabrikası SEKA'nın burada kurulması basın ortamı açısından belirleyici olmuştur. Öte yandan Kurtuluş Savaşımızın önderi Mustafa Kemal Atatürk'ün 1923 tarihli İzmit Basın Toplantısı'nda her ne kadar yerel basın mensupları bulunmasa da, şehirde gazetelerin ve gazetecilerin basına ilgisinin zamanla artmasını sağlamıştır. İlk gazetenin Ermeni azınlık tarafından 1863 yılında basıldığı şehirde gazeteciliğin 150 yıla yakın bir geçmişi bulunmaktadır. Taş baskıyla başlayan süreç günümüzde bilgisayar ve ofset baskı tekniklerine kadar ulaşmıştır. Kentteki gazetelerin hemen hepsi çağdaş baskı tekniği ile basılmaktadır. Yüzlerce gazeteci bu sektörden beslenmekte, ulusal basına haber servisi yapan ajanslarda çalışmaktadır. Gazetelerin gerek baskı kalitesi, gerekse okurla ilişkisi üst düzeydedir. Bu açıdan Anadolu'nun diğer şehirlerine nazaran önemli bir yerde olduğu söylenilebilir. 2000'li yılların sonuna doğru, büyük medyada yaşanan krizlerin ardından kente gelen meslekten ve okullu gazetecilerin basın ortamına verdiği destekle, gazete sayısında artış yaşanmış, haber ve mizanpaj konularında büyük bir gelişme gösterilmiştir. Bu gün İzmit merkezde Özgür Kocaeli dışındaki günlük yayınlanan gazetelerin tamamı renklidir ve kendi matbaalarında basılmaktadır. Bilgisayar teknolojisi, dijital fotoğraf ve Internet kullanımının yaygın olduğu Kocaeli yerel basınının önü açıktır.
Özet (Çeviri)
Local press in Kocaeli is of great importance on account of nearness to Istanbul, a metropol and having a great potentiality. The determining factors of the local press in Kocaeli are being a main point in country?s economy and first ever paper plant in Turkey, SEKA was set up here. On the other hand, Press Conference in 1923 held by the great leader of modern Turkey Mustafa Kemal Atatürk in İzmit promoted the interest of newspapers and journalists in the city in press although the local press elements had not been at the conference. The first journal was published in city by Armenians in 1863; 150 years ago .We must say that the first journal was printed in archaic technology. Hundreds of journalists have been living by this sector, working in agencies servicing national press. Both publishing quality and relations with readers of the local press are on higher level. Towards end of the local 2000, professional journals came to city after having a cirisis in press world and by support giving by them number of journals increased and items and misanpage improved substantially. Today all the newspapers publishing in İzmit are colorful except for Özgür Kocaeli and they are published in their own printing?offices. We believe that local press in Kocaeli using computer technology, digital photography and internet will be improved much in the near future.