Etnik/teritoryal ulusçuluk bağlamında Türkiye'de ulusal kimliğin inşa süreci
  1. Tez No: 226111
  2. Yazar: DİLEK YALÇIN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. YILMAZ BİNGÖL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışmanın temel konusu Türk ulusal kimliğinin bileşenlerini tespit etmektir. Çalışmada ulusal kimliğin unsurları 1923 Cumhuriyetin ilanıyla başlayan dönemden ele alınarak 1938'e kadar olan süreçle sınırlandırılmıştır. Bu süreç içinde ulusal kimlik, hukuki-siyasi ve uygulamada gerçekleşen iki boyutuyla ortaya konulmuştur. Ayrıntıda ulusal kimliğin bileşenleri etnik/sivil bağlamında araştırılmıştır. Türk ulusçuluğunun vatandaşlığa bağlı ulusçuluk anlayışı ile organik ulusçuluk anlayışı arasındaki konumu araştırılmıştır. Bu açıdan konuya ilişkin genel bir bilgi vermek amacıyla önce ulus, ulusçuluk, etnisite kavramlarına ilişkin olarak literatürdeki hakim görüşler ortaya konulmuş, daha sonra ilkçi ve modernist araçsalcı ulusçuluk tipolojilerine yer verilmiştir. Türk ulusçuluğunun etnik/sivil konumu ortaya konmaya çalışılırken Cumhuriyetin ilanından sonra ulusal kimliğin anayasada nasıl tanımlandığı ve dönemim devlet seçkinlerinin beyanları ortaya konulmuştur. Daha sonra erken Cumhuriyet dönemimdeki uygulamaların Türk ulusçuluğunun hukuki-siyasi boyutunu yansıtıp yansıtmadığını ortaya koymak amacıyla Türk Tarih Tezi, Türk Dil Teorisi, İskân kanunu, siyasi seçkinlerin ulusal karakteri kavrayışları ve diğer birçok reform ve kurumlar ile isyanlar süreci ele alınmıştır. Sonuçta erken cumhuriyet döneminde sosyal-siyasi alanda gerçekleştirilen reformlar ve isyanlar sürecinde hükümetin aldığı tavırlar, anayasada tanımlandığı şekliyle vatandaşlığa dayalı bir ulusçuluk anlayışından kaymaların olduğunu bize göstermektedir. Bu kayış kısmen 1925 yılından başlamak üzere ağırlıklı olarak 1930'lu yıllarda kendini gösterir.Cumhuriyet döneminin isyanlar süreci, hükümetlerin isyanlara yönelik aldığı tavırlar Türk ulusçuluğunun etnik öğelerin eklenmesine neden olmuştur. Sonuçta Türk ulusçuluğunun anayasada tanımladığı şekliyle vatandaşlığa dayalı bir ulus anlayışına yakın dururken uygulamada gerçekleşen boyutuyla, organik bir ulusçuluğa da yakın durmaktadır. Konjonktüre bağlı olarak Türk ulusçuluğu etnik ve sivil ulusçuluklar arasında gidip gelen bir değişim göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Main topic of this study is to determine the components of Turkish national identity. In the study, the components of the national identity have been restricted from the period beginning from the announcement of the Republic in 1923 to 1938. Within this process, the national identity has been manifested with its two dimensions: judicial-political and realized in practice. In detail, the components of the national identitiy have been investigated in the context of ethnic/civic. The position of Turkish nationalism between the understanding of the nationalism that Turkish nationalism depends on citizenship and the understanding of ethnic nationalism has been investigated. With the aim of giving general information from this point or view, first of all prevailing views in literature related to the concepts of nation, nationalism, and ethnicity have been explained, and then primordialist, modernist and instrumentalist nationalism typologies have been explained. While trying to manifest ethnic/civic position of Turkish nationalism, after the announcement or the Republic how the national identity was defined in the constitution and statements of state elites of that tşme have been manifested. Then, with the aim of manifesting whether the practices in the early period of the Republic reflects judicial-political dimensions of the Turkish nationalism it has been dealt with the issued of Turkish History Thesis, Turkish Language Theory, Settlement Law, comprehension of nationala character of political elites, and many other reforms and institutions, and processes of revolts. As the result, the reforms realized in social-political area in he early period of the Republic and the manners government adopted in the process of revolts indicate us that there are deviations from the understanding of the bationalism as described inthe constitution, which depends on citizenship. This deviation starts partly from the year 1925, and makes its presence felt in the years of 1930. The process of revolts of the Republican period and the manner that the governments adopted against the revolts have caused the addition of ethnic components to the Turkish nationalism. Consequently, while the Turkish nationalism as described in the constitution stands near to a nation understanding depending on citizenship, it also resembles an organic nationalism with its dimension in practice. Turkish nationalism as linked with the conjuncture shows a change going and coming back between ethnic and civic nationalism.