Tükenmişlik sendromu ve iş doyumuna etkisi( Devlet ve vakıf üniversitelerindeki akademisyenlere yönelik alan araştırması)
Burnout syndrome and it's effects on job satisfaction( A field research on state and wakf universities'academicians)
- Tez No: 226112
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AŞKIN KESER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmada tükenmişlik ve iş doyumu kavramları açıklanmaya çalışılmış ve tükenmişliğin iş doyumuna etkisi bilimsel bir araştırmayla ortaya konulmuştur. Tükenmişlik, sıklıkla işi gereği insanlarla birebir çalışma durumunda olan kişilerde görülen psikolojik bir rahatsızlıktır. Tükenmişlik ilk olarak Freudenberger tarafından ortaya atılmıştır. Daha sonra Maslach'ın geliştirmiş olduğu model kabul görmüştür. Maslach tükenmişliği üç alt boyutuyla tanımlamıştır: Duygusal tükenme, duyarsızlaşma ve kişisel başarısızlık. Tükenmişlik tek başına bir problem olmasının yanında başka problemleri de tetikleyici bir etmendir. Bu çalışmada araştırılan tükenmişliğin iş doyumuna etkisinde olduğu gibi tükenmişlik iş doyumsuzluğunu arttıran bir etmendir. Araştırma kısmında, Maslach Tükenmişlik Envanteri ve İş Doyum Ölçeği ve ayrıca demografik özellikleri ölçmek için yedi soru kullanılmıştır; bu anket çalışması ile tükenmişliğin iş doyumuna etkisi ölçülmüştür. Araştırmada üç devlet ve beş vakıf üniversitelerindeki akademisyenlere anket çalışması uygulanmıştır. Devlet üniversitelerine gönderilen 159 anketin tümü geri dönmüş, ancak özel üniversitelere gönderilen 150 anketten 68 tanesi geri dönmüştür. Toplam 227 anket yapılmıştır, tümü geçerli sayılmıştır. Verilerin analizinde SPSS- 13 analiz programından yararlanılmıştır. Araştırma sonucunda tükenmişliğin iş doyumuna etkisi yapılan istatistiki analizlerle saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the burnout and job satisfaction was explained and effect of burnout to job satisfaction was put forwarded with scientific research. Burnout is a psychological illness that seems frequently at who work with people face to face. Especially, it seems at policemen, nurses, doctors and teachers. At first, burnout was described by Freudenberger. After that, the model that Maslach developed had been accepted. Maslach characterized the burnout with three dimensions: Emotional exhaustion, depersonalization and lower personal accomplishment. Burnout is a big problem and also cause the other problems. It cause less job satisfaction like which is searched in this study. In fourth part, effect of burnout to job satisfaction was measured with Maslach Burnout Inventory, Job Satisfaction Inventory and demographic questions. In this research, this survey was applied to academicians who work in state universities and private universities.159 surveys were sent to state universities and all of them were answered. 150 surveys were sent to private universities, just 68 surveys were answered. In total 227 surveys applied, all of them were valid. Result of this research proved the effect of burnout to job satisfaction .