Parasal aktarım mekanizmasında kredi kanalının etkinliği üzerine bir analiz: Türkiye örneği (1990-2006)
An analysis on the dominance of the credit channel in the monetary transmission mechanism: The case of Turkey (1990- 2006)
  1. Tez No: 226113
  2. Yazar: VEDAT CENGİZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET DUMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Politikası Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 219
Özet
Son zamanlarda para teorisi alanında yapılan çalışmalar içerisinde parasal aktarım mekanizması konusunun öneminin arttığı görülmektedir. Zira parasal aktarım mekanizması hakkında elde edilecek detaylı bilgiler para politikasının başarısı açısından büyük önem taşımaktadır. Para politikasının çeşitli kanalların bileşimi üzerinden reel ekonomiyi etkilemesi parasal aktarım mekanizması olarak nitelendirilmektedir. Söz konusu kanallar; geleneksel faiz kanalı, varlık fiyatları kanalı, döviz kuru kanalı, kredi kanalı ve beklenti kanalı olarak sıralanmaktadır. Bu çalışmanın amacı Türkiye örneği için parasal aktarım mekanizmasında kredi kanalının önemini incelemektir. Parasal aktarım mekanizması konusunda yapılacak teorik bir analiz konuya daha geniş bir perspektiften bakılmasını sağlayacaktır. Bu nedenle çalışmanın 1. bölümünde kavramsal bir çerçevede parasal aktarım süreci ve 2. bölümünde parasal aktarım mekanizmasının teorik dayanakları ele alınmıştır. 3. bölümde ise para politikasının aktarım kanalları incelenmiştir. Söz konusu kanallar arasında kabaca bir ayrım yapılarak her bir kanalın işleyiş şekli ve temel unsurları ortaya konulmaya çalışılmıştır. Son olarak dördüncü bölümde Türkiye'de kredi kanalının önemi test edilmiştir. Bunun için evvela kredi kanalının işlemesi için gerekli koşulların geçerliliği tartışılmıştır. Daha sonra VAR (Vektor Otoregressif) modelleri kullanılarak Türkiye'de kredi kanalı analiz edilmiştir. Elde edilen sonuçlar Türkiye ekonomisi açısından kredi kanalının işlemesi için gerekli koşulların önemli ölçüde geçerli olduğunu göstermektedir. Ampirik bulgular ise banka kredilerinin parasal aktarım mekanizmasında önemli rol oynadığını ve para politikasının reel etkilerinin belirlenmesinde önemli bir gösterge olduğu tezine destek vermektedir.
Özet (Çeviri)
Recently the monetary transmission mechanism has become a more prominent theme in monetary theory analysis. Because it is important for the successfull conduct of monetary policy to have a better knowledge about monetary transmission mechanism. The combination of the various channels through which monetary policy effect the real economy called as monetary transmission mechanism. These channels are traditional interest rate channel, asset prices channel, exchange rate channel, credit channel and expectation channel. The aim of this study is to investigate importance of credit channel in the transmission mechanism of monetary policy for Turkey. A theoretical analysis about the monetary transmission mechanism will provide to have a wide perspective about the theme. Therefore we consider in chapter 1 the transmission process of monetary policy in context of relevant terms and in chapter 2 the theoretical foundation of the monetary transmission mechanism. In chapter 3 we investigate the transmission channels of monetary policy and try to distinguish the channels and make clearer the key elements of these channels. Finally in chapter 4 we investigate the importance of the credit channel in Turkey. First we discuss the validity of the necessary conditons which must be satisfied for the credit channel to exist. Second we analyse the credit channel in Turkey using Vector Otoregressive Models (VAR). The results indicate that the necessery conditions which must be satisfied for the credit channel to exist is in effective in a large measure for Turkish economy. And the empirical evidence support, that bank credit play a crucial role in the transmission of monetary policy and is an important indicator in determining of the real effect of monetary policy.