Operasyonel risklerin stratejik yönetimi ve bankacılık kesiminde bir uygulama
Strategical management of operational risks and an application on banking sector
- Tez No: 226114
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLTEKİN RODOPLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 232
Özet
Operasyonel risk; yetersiz veya başarısız içsel süreçler, insanlar ve sistemler ya da dışsal olaylar sonucu ortaya çıkan kayıp riski olarak tanımlanabilir. Bu tanımlama yasal riski içermektedir ancak stratejik risk ve itibar riskini kapsamamaktadır. Bu riski yönetmek, modern finans piyasalarında güvenli risk yönetim uygulamalarının tesisi için önemli nitelik kazanmaktadır.Bankalar, operasyonel risklerin yönetimi için kendi operasyonel risk yönetim süreçlerini oluşturmak ve geliştirmek durumundadırlar. Düzenlemelerinde kurumun risk profilindeki değişimlerin olduğu kadar dışsal piyasa gelişmelerinin de dikkate alınması gerekmektedir.Operasyonel risk yönetimi stratejileri, politikaları ve süreçleri kurumsal yönetimin başarısı için tesis edilmeli ve incelenerek kabul edilmelidir.Bu çalışma operasyonel risk yönetim sürecine stratejik bir bakış açısına dayanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Operational risk can be defined as the risk of monetary losses resulting from inadequate or failed internal processes, people, and systems or from external events. It must be noted that this definition includes legal risk but excludes strategic and reputation risk. Managing such risk is becoming an important feature of sound risk management practice in modern financial markets.Banks must ensure and develop their operational risk process for managing operational risks and arrangements having regard to changes in institutions? risk profiles as well as external market developments.Strategies, policies and procedures for operational risk management must be ensured for the success of institution management and must approved by review.This thesis is based on strategic viewpoint to operational risk management procedures.