Bankacılıkta derecelendirme
Bank ratings
  1. Tez No: 262633
  2. Yazar: ZEYNEP COŞKUN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MASUM TÜRKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Para Sermaye Piyasaları ve Finansal Kurumlar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Uluslararası finans sisteminde ürün çeşitliliğindeki artış, ürün yapılarındaki karmaşıklık ve şiddetlenen rekabet ortamı nedeniyle kaynaklar daha riskli alanlara yönelmiş olup bankaların karşılaştığı belirsizlikler de artmıştır. Bankaların gerek reel sektör taleplerini karşılayabilmek gerekse global entegrasyona uyum sağlayabilmek için finansal ürünlerde yenilik yapmaları, türev ürünleri yoğun olarak kullanmaları, bankacılık sektörü dışında da faaliyet göstermeleri özellikle kredi riskini daha da karmaşık hale getirmiştir. Bankalarda yaşanan ekonomik sıkıntılar, kredi riski, piyasa riski, operasyonel risk ve diğer risklerin iyi yönetilmemesi neticesi reel sektörü de içine alacak ciddi sorunlara sebep olmaktadır.Bu çalışmanın amacı dinamik bir yapıya sahip olan bankacılık sektöründe güven, sağlamlık ve etkinliğin arttırılması amacıyla, derecelendirme (Rating) olgusunun incelenmesi ve derecelendirme firmalarının esas aldıkları başta ülke riski olmak üzere faaliyet ortamı, kurumsal yapı ve strateji, mali raporlar, risk yönetimi, likidite, sermaye yapısı, aktif kalitesi gibi konuların incelenmesi ve yabancı yatırımcılar için, yatırım risklerinin karşılaştırılmasının kolaylaştırılmasıdır.
Özet (Çeviri)
Increasing diversification and complexity in financial tools as well as competition in international financial system has resulted in investment of financial resources in more risky areas. The development in question has increased the uncertainty that the banking sector faces. The sector?s innovative actions in financial tools, extensive usage of derivative markets and presence in non-financial sectors to meet real economy?s demands as well as to conform to the global integration has made the credit risk more sophisticated. Financial problems in banking sector and mismanagement of credit risk, market risk, operational risk as well as other risks have caused significant problems both in the financial sector and the real economy.The aim of the thesis is analysing ?the Rating? fact to increase the confidence, strength, and efficiency in the banking sector and examining the subjects taken into consideration by the rating companies in the course of ?rating process? such as sovereign risk, business environment, corporate governance, corporate strategy, financial reports, risk management, liquidity, capital efficiency, and asset quality as well as facilitating the comparison of investment risks for foreign investors