İnternette pazarlama açısından müzayede siteleri ve tüketicilerin müzayede siteleri hakkındaki tutumları
Auction sites in terms of internet marketing and consumers attitude towards auction sites
  1. Tez No: 226145
  2. Yazar: BENGÜ BOYACIGİL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. A. ERCAN GEGEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Türkiye'de internet kullanımının yaygınlaşması ile beraber internetten alışveriş yapan kullanıcı sayısı da giderek artmaktadır. İnternet üzerinden alışverişe duyulan yoğun ilgi internette pazarlamanın çeşitlenmesine sebep olmuştur. İnternette pazarlamanın türlerinden biri de internet müzayedeleridir (e-müzayede). Geleneksel pazarlama yöntemleri ile ulaşılamayacak kadar çok tüketiciye internet üzerinden kolayca ulaşılabilmesi müzayedelerin de internete taşınmasına sebep olmuştur. E-müzayede türleri içerisinde doğrudan bireysel kullanıcıyı hedefleyen tüketiciden tüketiciye (C2C) e-müzayede siteleri büyük bir potansiyel yakalamıştır. Ebay ile küresel bağlamda yoğun ilgi gören e-müzayedeler Türkiye'de etkisini GittiGidiyor ile göstermiştir.Bu çalışmada internette pazarlama açısından müzayede siteleri incelenmiş, tüketicilerin müzayede siteleri hakkındaki tutumları belirlenmeye çalışılmıştır. Yapılan analizlerde kullanılan veriler, internet üzerinden alışverişlerinde müzayede sitelerini kullanan tüketicilerden anket yöntemi ile toplanmıştır. Araştırma sonucunda tüketicilerin müzayede sitelerine güven duyma konusunda ve bu sitelerde satın alma sürecine ilişkin değerlendirmelerinde kararsız kaldıkları, müzayede sitelerinde karşılaşılan olumsuzluklara ilişkin ifadelere katıldıkları, müzayede sitelerinin hizmetlerinden oldukça memnun oldukları gibi sonuçlara varılmıştır. Ayrıca müzayede sitelerini uzun süredir kullanan, bu sitelerden sık alışveriş yapan, sayısal olarak çok alışveriş yapan ve yüksek miktarda harcama yapan tüketicilerin müzayede sitelerinin hizmetlerine ilişkin değerlendirmelerinin, diğer tüketicilere oranla daha olumlu olduğu sonucuna varılmıştır.Türkiye'de müzayede sitesi kullanıcılarının sayısı arttıkça, tüketicilerin müzayede siteleri hakkındaki tutumlarının farklı boyutları daha kolay incelenebilecektir. Bu çalışmada incelenen boyutlar konusunda ise tüketicilerin kararsızlığı göze çarpmaktadır. Türkiye'de 6 senedir var olan e-müzayedeleri tüketicilerin çoğunun yakın zamanda keşfettikleri ve yeni yeni tanımaya başladıkları düşünülürse bu kararsızlık normal karşılanmalıdır. Zaman içerisinde müzayede siteleri daha iyi tanındıkça ve benimsendikçe bu tarz çalışmalardan daha net sonuçların alınacağı öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
The number of online shoppers is increasing along with widespread internet usage in Turkey. The intense interest of internet shopping causes an increase in variety of internet marketing. One of the marketing types over the internet is ?internet auction? (e-auction). Being able to reach in great numbers of consumers, which can not be reached by the traditional marketing methods, moved auctions to the internet. The consumer-to-consumer (C2C) e-auction sites, which target directly to the individual users, seized a great potential. E-auctions that influenced the globe via eBay show their effect in Turkey by GittiGidiyor.In this study, e-auction sites are examined in terms of internet marketing, attitudes of consumers towards auction sites are tried to be designated. Data that is used in the analysis was collected from consumers that use auction sites during their online shopping, via survey method. The outcome of the research concluded that the consumers: are vacillating in terms of trust in auction sites and purchasing process, agree with the negative expressions about the auction sites, and are satisfied with the services that auction sites are offering. Also, this study concludes that consumers who use the auction sites for a long time, frequently and have high expenses have better thoughts about the services that auction sites provide than any other consumer.As the population of auction site users grows in Turkey, different aspects of consumers? attitude towards auction sites can be examined. From this study?s viewpoint, hesitation of consumers catches attention. Due to most consumers just now using and understanding these auction sites that have been around for 6 years, this hesitation should be considered normal. In the course of time, as the auction sites are known and adopted better, it is envisioned that better results can be acquired from this kind of studies.