İnternette stratejik pazarlama planlaması ve Türk gıda sektöründe uygulamalar
Strategic marketing planning on the internet and practices in Turkish food sector
  1. Tez No: 130097
  2. Yazar: YASEMİN GÜRLEROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE ESİN KÜHEYLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
ÖZET İnternet ve bilgi teknolojileri işletmelerin yönetim anlayış ve uygulamalarını derinden etkilemektedir. Günümüzde işletme fonksiyonlarının İnternet ile bütünleştirildiği yeni bir anlayış egemendir. Başta pazarlama olmak üzere işletme fonksiyonlarının teknolojik gelişmeler doğrultusunda bazı değişimlere uğraması kaçınılmazdır. İnternet'te pazarlamanın, geleneksel pazarlamadan farklı olarak işletmelere üstünlük sağlamasının nedeni şu üç özelliğinden kaynaklanmaktadır; müşteriler ile yakınlık (erişilebilirlik), maliyetin düşük olması (ekonomik) ve bilgilerin güncelleştirilmesinin hızlı ve kolay olması (esneklik)'dır. İnternet üzerinden ürün satışı günümüzde zamanı değerli olan ve zamanını en etkin biçimde kullanmaya çalışan tüketiciler açısından önemli bir gelişmedir. Bu gelişme işletmeleri de etkilemekte ve işletmeler arası rekabet İnternet üzerinde de devam etmektedir. Bu yüzden İnternet üzerinde varlık göstermeyen işletmeler rakiplerine karşı zayıf bir duruma düşmektedirler. Giderek artan rekabet nedeniyle sadece İnternet üzerinde varlık gösteren işletmeler başarılı olamamaktadır. Başarılı olabilmek için işletmelerin İnternet'teki pazarlama faaliyetlerinin planlanması ve uygulandıktan sonra kontrolü gereklidir. Diğer bir deyişle, işletmeler sanal ortamda başarılı olabilmek için İnternet'te stratejik pazarlama planlaması yapmak zorundadırlar. Bu çalışmada İnternet'te pazarlamanın özellikleri, amaçları, üstün ve zayıf yönleri ve İnternet'te pazarlar ele alınmış; İnternet'te pazarlama stratejik pazarlama planlaması açısından incelenmiştir. Ayrıca İnternet'te pazarlama karması ve pazarlama stratejileri ele alınmıştır. Bu çalışmanın ana amacı Türk gıda sektörünün İnternet'te pazarlama uygulamaları açısından durumunu incelemektir. Bu amaçla öncelikle Dünya'daki ve Türkiye'deki İnternet'te pazarlama faaliyetleri ile Dünya ve Türk gıda sektöründeki İnternet'te pazarlama uygulamalarına değinilmiş ve bazı Türk gıda işletmelerinin İnternet üzerindeki pazarlama faaliyetleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Internet and information technologies change companies' management approaches and practices in depth. Recently approach of becoming a united whole with the Internet is dominant in management. It is unavoidable that changes in marketing and then other functions of companies in the light of technological progress. Marketing on the Internet is differing from the classical marketing because of its three characteristics; closeness with customers (reach), low cost (economic) and updating information quickly and easily (flexibility). Sales on the Internet is an important progress for the consumers whose time is valuable. This progress effects companies, and the competition between them has continued on the Internet. For this reason companies which are not being on the Internet are getting weaker in that competition. Increasing competition leads to survive only companies which has activity on the Internet. In order to being successful in online marketing activities, companies should make a plan and after putting it in to practice, should control, In other words companies have to make strategic marketing planning for the Internet. This study dealed with characteristics, objectives, advantages, disadvantages and markets on the Internet. Marketing on the Internet is examined in the point of strategic marketing planning view. Furthermore, marketing mix and marketing strategies on the Internet are studied. The main purpose of this work is examination of online marketing activities in the food sector. For this purpose, in general and the food sector's online marketing activities in the world and in Turkey have been examined and some applications from Turkish food sector are investigated. VII